Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Konkurs Papieski

 

 

 

 

Konkurs Papieski przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Organizowany jest przez Instytut Tertio Millennio już po raz czternasty. Co roku kilka tysięcy uczestników z całej Polski zgłębia wiedzę dotyczącą życia i nauczania Jana Pawła II, rozwiązuje testy, czyta książki, pisze eseje i broni swoich opinii przed jury konkursowym. W tym roku tematem konkursu są szeroko rozumiany „pokój”, zarówno ten osobisty, jak narodowy i światowy, oraz idee promowane przez Jana Pawła II: solidarność społeczna, mądrze rozumiany patriotyzm oraz głębokie pojednanie między ludźmi i między narodami.
Cele konkursu to kształtowanie wśród młodzieży postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych, a przez to pobudzanie do czynnego udziału w kreowaniu otaczającej rzeczywistości.
Głównymi nagrodami dla zwycięzców w każdym z dziewięciu regionów Polski są wyjazd do Rzymu oraz indeksy na kierunki filozofia i teologia na wybranych polskich uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim. W tym roku nagrodę specjalną ufundowała także Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Agata Kornhauser – Duda. Dla finalistów przewidziane są również liczne upominki książkowe.
Pierwszy etap konkursu trwał od 12 lutego. Wszyscy uczniowie, którzy odpowiedzieli poprawnie na ponad połowę z 20 pytań w teście online, zakwalifikowali się do etapu drugiego, który odbył się 19 marca 2018 roku. Polegał on na rozwiązaniu trudnego testu wielokrotnego wyboru. Osoby, które przejdą do trzeciego etapu konkursowych zmagań, dostaną koleje zadanie – napisanie eseju na jeden z podanych przez organizatorów tematów. Najlepsi będą przygotowywać się do wystąpień publicznych, uczyć sztuki argumentacji i logicznego myślenia, by ostatecznie bronić swojej pracy w regionalnych finałach konkursu, które odbędą się  19 maja 2018 roku w dziewięciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.  
Do udziału w konkursie zgłosili się następujący uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka: Karolina Olszewska    z klasy I TCT, Jacek Graczyk, Zuzanna Pabich i Adrian Przybylak z klasy II T, Paulina Frątczak i Natalia Kacprzak z klasy III TE oraz  Daniel Rzepka z klasy III LO.     ks. Tomasz Cyliński