Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Dzień św. Patryka – patrona Irlandii

 
W dniu 17 marca 2014 roku Zespół Szkół nr 1 w Zgierzu obchodził dzień św. Patryka – patrona Irlandii. To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy, „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”.
Obchody dnia św. Patryka rozpoczął krótki uczniowski występ artystyczny, przybliżający historię Irlandii i postać jej patrona.
Następnie, podczas kolejnych trzech wydłużonych przerw międzylekcyjnych i wyznaczonych lekcji, brać szkolna przy dźwiękach irlandzkiej muzyki folkowej bawiła się na korytarzach, oddawała głosy na najładniejszy plakat o tematyce irlandzkiej, obserwowała występ tanecznej grupy tańca irlandzkiego, brała udział w teście z języka angielskiego o historii i kulturze Irlandii, kibicowała w trakcie dwóch meczów piłkarskich dziewczęta kontra chłopcy (tym razem oba spotkania zakończyły się zwycięstwami chłopców). Podczas ostatniej z wydłużonych przerw najodważniejsi wzięli udział w konkursie karaoke, śpiewając irlandzką balladę „Fields of Athenry”.
Szkolna sala barowa serwowała dla wszystkich chętnych bezalkoholową herbatę irlandzką.
Samorząd szkolny wraz z konferansjerami rozdawał uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły trójlistne koniczynki – symbol Irlandii, wywodzący się z legendy o św. Patryku, który dzięki tej roślinie wytłumaczył mieszkańcom Zielonej Wyspy dogmat o Trójcy Świętej. Wszyscy chętni mogli wymalować sobie irlandzkie barwy na policzkach.
Młodzież szkolna chętnie włączyła się w obchody tego radosnego święta irlandzkiego, sądzimy więc, że dzień św. Patryka na stałe wpisze się do tradycji Zespołu Szkół nr 1 w Zgierzu.
Pragniemy gorąco podziękować wszystkim uczniom, którzy włączyli się w dekorację wnętrz, malowanie plakatów, występy artystyczne, zawody sportowe i wszelkiego rodzaju konkursy.

 

Szkolny koordynator:
prof. Marcin Gruszczyński

 

Organizatorzy:
prof. Alicja Żurek
prof. Patrycja Skowron
prof. Wioleta Gabara

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości:
prof. Małgorzaty Matusiak

.