Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Wojewódzki Zjazd Liderów Młodzieżowych



W dniach 17 – 21 kwietnia br., z inicjatywy Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz łódzkiej Fundacji Innopolis, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim, odbyła się konferencja na temat: „Pełni mocy bez uzależnień i przemocy”, organizowana w ramach pierwszego Wojewódzkiego Zjazdu Liderów Młodzieżowych.
W zjeździe wzięło udział 120 osób, w tym 96 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 19 powiatów województwa łódzkiego wraz z opiekunami. Każdy powiat reprezentowany był przez cztery najbardziej aktywne w swoim środowisku osoby. Wśród czworga przedstawicieli powiatu zgierskiego, nad którymi opiekę sprawowała Pani Dorota Awgul, znaleźli się: uczeń naszej szkoły, Mateusz Marciniak z klasy II TC oraz Karolina Szewczyk z SMS-LO w Aleksandrowie Łódzkim, Aleksander Goszczyński z ZS nr 1 w Głownie i Łukasz Wójtowicz z ZSZ w Ozorkowie. Ponadto w zjeździe uczestniczyło 15 wolontariuszy z Łodzi i Zelowa, którzy wspierali organizację wszelkich działań, podejmowanych tak przez uczniów, jak i przez trenerów.
Młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych, sportowych, a także edukacyjnych na temat m.in. dyskryminacji i wykluczenia społecznego,  zagrożeń wynikających z używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, ochrony nastolatków przed przemocą, komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania konfliktów bez przemocy i uzależnień oraz profilaktyki zachowań ryzykownych. Wstępem do zajęć była sesja plenarna, podczas której wykłady wygłosili dr hab. Jacek Pyżalski - prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – oraz Jan Mela – podróżnik, założyciel fundacji Poza Horyzonty.
Zajęcia odbywały się w pięciu równoległych grupach i przeznaczone były nie tylko dla uczniów, ale również dla opiekunów. Tematem wiodącym była profilaktyka zachowań ryzykownych młodzieży.

W efekcie wspólnej pracy powstał materiał, będący podsumowaniem doświadczeń i wypracowanych wniosków. W formie filmu młodzież przedstawiła swoje stanowisko w sprawie zagrożeń związanych z przemocą i agresją rówieśniczą, uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, dyskryminacją i wykluczeniem społecznym. Zaprezentowano także propozycje działań, które mogłyby zostać podjęte przy współudziale osób dorosłych, w tym m.in.: pedagogów, wychowawców, rodziców, władz samorządowych oraz innych osób zaangażowanych w działalność profilaktyczną.


Dorota Awgul