Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Szlakiem małej ojczyzny – uczniowie klasy III technikum obsługi turystycznej w roli przewodników



7 czerwca uczniowie klasy III technikum obsługi turystycznej wyruszyli na zajęcia praktyczne z zakresu przewodnictwa. Każdemu uczniowi – przewodnikowi zostały przydzielone odpowiednie odcinki trasy wycieczki. Młodzież, wcielając się w wyznaczone role, miała za zadanie ciekawie opowiedzieć o zwiedzanych obiektach i miejscach rodzinnego miasta – Zgierza.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od placu Kilińskiego, gdzie w XIX wieku powstała osada fabryczna. Potem na krótko zatrzymaliśmy się przed Urzędem Stanu Cywilnego, pełniącym funkcję pałacu ślubów, by dowiedzieć się, że znajdują się tu nietypowe kręte schody, na które wchodzi się w prawo, a nie – jak na całym świecie – w lewo! Następnie zwiedziliśmy Miasto Tkaczy, zrewitalizowaną drewnianą część Zgierza, obejrzeliśmy wyjątkowy Dom pod Lwami, który należał do jednego z miejskich sukienników, i udaliśmy się na plac Stu Straconych, by wspomnieć o największej zgierskiej tragedii, związanej z wydarzeniami II wojny światowej. Później uczestnicy wycieczki usłyszeli historię założonego w 1927 roku Parku Miejskiego i przeszli do zabytkowej Łaźni Miejskiej. Dzieje tego budynku sięgają roku 1929, kiedy to obiekt został otwarty. W tym czasie była to druga w Polsce kryta pływalnia. Kręcono tu wiele filmów, teledysków i sesji fotograficznych. Nasza „przewodniczka” postarała się, byśmy mogli zwiedzić niedostępne dla codziennych użytkowników zakamarki basenu. Po długiej wędrówce dotarliśmy do najstarszej części miasta, gdzie przy ulicy Wróbla zachowany jest jedyny dom z XVIII stulecia. Właśnie tu kręcono fragmenty oscarowej Idy.

Dotarliśmy też pod neogotycki kościół św. Katarzyny, a ostatnim punktem wycieczki było przejście na Stary Rynek, dzisiejszy plac Jana Pawła II, by pod pomnikiem „Jeża ze Zgierza” – promocyjnego symbolu miasta – zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Wcielenie się w rolę przewodników było dla wszystkich dużym wyzwaniem, a także okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i praktycznego zapoznania się ze specyfiką pracy przewodnika turystycznego.


Opiekun: Violetta Nawrot