Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Praktyki zawodowe w Hiszpanii

 

 

 

 

11 lipca 2015 rozpoczęła się hiszpańska przygoda 20 uczniów z klas o profilu technik obsługi turystycznej oraz technik obsługi gastronomicznej, którzy wraz z opiekunkami, p. Violettą Nawrot i p. Małgorzatą Matusiak, wyruszyli na praktyki zawodowe do Hiszpanii.  Dwutygodniowe zagraniczne staże zostały zorganizowane w ramach Programu Erasmus+, a odbywały się w Kordobie, pięknym mieście Andaluzji na południu Hiszpanii. Partnerem w projekcie była hiszpańska firma „Europroyectos”, która wyszukała dla nas atrakcyjne miejsca praktyk oraz zapewniła bogaty program kulturowy.


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Już lot samolotem do Malagi, dla wielu z nas był to pierwszy raz, dostarczył wielu emocji i wrażeń.  Lądowanie w środku nocy i już wiedzieliśmy, że tutaj temperatura nawet o tej porze  nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. Trzy busy z sympatycznymi hiszpańskimi kierowcami zawiozły nas do Akademii Cordoba, która na dwa tygodnie stała się naszym drugim domem. Informacje o miejscach odbywania praktyk wzbudziły różne emocje – od ciekawości, jak będzie,  po pewne obawy, czy podoła się nowym wyzwaniom. I tak, od pierwszych dni młodzież ruszyła do pracy w hotelach, restauracjach czy muzeum.  Przydały się podstawy hiszpańskiego, które uczniowie zdobyli jeszcze przed wyjazdem - w niektórych miejscach głównie w tym języku przebiegała komunikacja. Uczniowie przekonali się też, jak ważna jest znajomość języka angielskiego, nie tylko w miejscu pracy, ale również w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami z Akademii. Młodzież z klas o profilu gastronomicznym poznawała w kuchniach, zarówno małych rodzinnych lokali, jak i dużych  eleganckich restauracji,  składniki i sposoby przyrządzania tradycyjnych dań hiszpańskich. Mogła też skosztować większości serwowanych potraw. Część osób pracowała przy obsłudze gości na sali, co z pewnością było dużym wyzwaniem. Nasi „turyści” mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem zarówno małych hosteli, jak i luksusowych hoteli i pensjonatów. Jedna z uczestniczek odbywała praktykę w  muzeum  poświęconym kulturze żydowskiej. Codzienne relacje z odbywanych praktyk,  a także hospitacje, świadczyły o tym, że nasi uczniowie coraz lepiej radzą sobie z nowymi zadaniami i sytuacjami, zyskując nowych przyjaciół w miejscach pracy.
Pobyt w Hiszpanii obejmował również ciekawy program kulturalny. Zaczęliśmy od zwiedzania Kordoby, miasta, w którym wpływy rzymskie, arabskie (mauretańskie) i żydowskie odcisnęły wyraźne piętno. Spacerowaliśmy krętymi uliczkami Kordoby, podziwialiśmy meczet, stary most z czasów rzymskich na rzece Gwadalkiwir, piękne place, dzielnicę żydowską, ogrody Alkazaru. Nie obyło  się bez testów – w formie quizu i gry miejskiej, która okazała się ciekawym zadaniem. Odbyliśmy też dwie wycieczki: do Malagi i Granady. Chyba wszyscy zapamiętamy piknik pod palmami i kąpiel w Morzu Śródziemnym, do którego wbiegało się po rozżarzonym piasku, by ochłodzić się po trudach wspinaczki na punkt widokowy w Maladze. Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Granady, gdzie zwiedzaliśmy Alhambrę, warowny zespół pałacowy położony ma wzgórzu, arcydzieło architektury arabskiej z XIII/XIV wieku oraz Albaicin - starą zabytkową dzielnicę z klimatem mauretańskiej Granady.
Wraz z upływem czasu młodzież coraz lepiej i pewniej czuła się w swoich miejscach pracy. Gdy zbliżał się dzień wyjazdu, wiele osób nie kryło żalu, że to już koniec  tej wspaniałej przygody, że trzeba będzie pożegnać się z nowymi przyjaciółmi, że nie będzie już wspólnych wyjść na Plaza de la Corredera czy „kąpieli” w fontannie przy Plaza de las Tendillas oraz spacerów po oświetlonym moście niedaleko meczetu. Wszystkie te piękne przeżycia umożliwił nam Erasmus+. Dzięki udziale w tym programie, uczniowie mieli możliwość podniesienia praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych oraz językowych. Była to również nagroda za odwagę i otwarcie się na nowe doświadczenia, które mamy nadzieję, zaowocują również w przyszłości.
Adios Cordoba! Było nam tutaj naprawdę muy bien (bardzo dobrze)!!!

Opiekunowie: Violetta Nawrot i Małgorzata Matusiak