Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

TOUR SALON – TARGI REGIONÓW I PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH


17 lutego odbyła się wycieczka przedmiotowa do Poznania na TOUR SALON – TARGI REGIONÓW I PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH dla uczniów klas technikum obsługi turystycznej (I - IV).
W przestrzeni targowej dla zwiedzających przygotowano liczne atrakcje – ciekawi bliskich i dalekich krajów mogli zapoznać się z ich ofertą, posmakować lokalnych specjałów, odwiedzić dziesiątki stoisk z propozycjami najróżniejszych form wypoczynku oraz wziąć udział w konkursach i quizach. Wśród wystawców byli przedstawiciele większości regionów naszego kraju, a także goście z zagranicy, m.in. z Albanii, Chorwacji, Mołdawii, Gruzji, Niemiec, Grecji i Indii.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia komfortowego pojazdu marki Irizar, należącego do najnowocześniejszej floty autokarów w Polsce, który wyposażony był m.in. w skórzane fotele i podnóżki typu szezlong oraz system multimedialnej rozrywki. Jest to niewątpliwie środek transportu, który wyznacza nowe standardy w turystyce autokarowej.
Z zainteresowaniem obserwowaliśmy stoisko Lubelskiego – regionu partnerskiego TOUR SALON, który zachęcał nie tylko do odwiedzenia samego Lublina, obchodzącego okrągły jubileusz 700-lecia, ale promował także aktywny wypoczynek i odkrywanie mniej oczywistych atrakcji, jak chociażby przełomu Wisły, Roztocza czy Puszczy Solskiej – znakomitych terenów do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej.
Polska Organizacja Turystyczna zaskoczyła nas nowinkami technologicznymi, które z pewnością zdeterminują przyszłość turystyki. W specjalnie zaaranżowanej strefie „New Tech – New Travel” na turystów czekały atrakcje w postaci konkursów z wykorzystaniem multimediów i wirtualne podróże po Polsce w okularach VR oraz spora dawka wiedzy.
Dla uczniów naszej szkoły udział w targach turystycznych to praktyczna nauka zawodu, polegająca na gromadzeniu informacji, zbieraniu konkretnych ofert turystycznych, obserwacji pracy poszczególnych wystawców.  Zebrane informacje zostaną potem wykorzystane na lekcjach przedmiotów zawodowych.
Po południu przyszedł czas na zwiedzanie Poznania. Odbyliśmy spacer po Starym Mieście, zobaczyliśmy przepiękny ratusz nazywany perłą architektury renesansowej ze słynnymi koziołkami, urocze kamieniczki, barokową farę i dawne kolegium jezuickie oraz zamek Przemysła, a wszystko to okraszone było garścią najczęściej zabawnych, a czasem ponurych historii. Dzięki tej części wyprawy uczniowie mieli okazję obserwować i poznać specyfikę pracy przewodnika miejskiego.
Mamy nadzieję, że stolica Wielkopolski spodobała się wszystkim uczestnikom wycieczki, a uczniowie zaopatrzeni w mnóstwo targowych folderów, ulotek i mapek będą lepiej przygotowani do poznawania naszego kraju i Europy.



Opiekunowie: V. Nawrot, K.Stusek