Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

The Irish adventure – irlandzka przygoda – praktyki zawodowe w Irlandii Północnej


15 stycznia 2017 roku kolejna grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła swoją irlandzką przygodę – praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ „Na staż susem z Erasmusem plus”. Lot samolotem z Warszawy do Dublina, potem jazda autokarem i „już” witały nas światła Londonderry/ Derry – drugiego co do wielkości miasta Irlandii Północnej, malowniczo położonego nad rzeką Foyle. Stało się ono na 4 tygodnie drugim domem dla 15 uczniów klasy II TC, kształcących się w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych, i 10 uczniów klasy II TE w (technik ekonomista).
Pobyt tutaj był prawdziwym sprawdzianem  znajomości języka angielskiego, kwalifikacji zawodowych, radzenia sobie w innym pod względem kulturowym i językowym  środowisku. Z pewnością trzeba też było wykazać się samodzielnością i odpowiedzialnością. O porządek w domach przy Governor Road  i Marlborough Street młodzież wraz z opiekunami (p. Andrzejem Pawłowskim i p. Dariuszem Błażejewskim, a w drugiej części praktyk p. Agnieszką Kowalską i p. Małgorzatą Matusiak) musiała zadbać sama. Partner zagraniczny z North West Academy of English zapewnił miejsca praktyk  i bardzo interesujący program kulturalny.
 W pierwszym dniu młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy  i  wprowadzona w szczegóły praktyk.  Z pewnością wielu uczniom towarzyszył niepokój, jak sobie poradzą z nowymi wyzwaniami. Szybko jednak okazało się, że Irlandczycy są bardzo otwartymi, pogodnymi i życzliwymi ludźmi, co pozwoliło na szybkie przełamanie lodów. Nasi „ekonomiści” odbywali staż w różnych działach handlowo-usługowych, w klubach i świetlicach, zaś uczniowie „cyfrówki”  w firmach, zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem etykiet, naklejek, wizytówek,  w biurach turystycznych, w redakcjach gazet, gdzie zajmowali się edycją zdjęć i zamieszczaniem ich na portalach społecznościowych,  przygotowywaniem prezentacji multimedialnych i składem gazety. Doskonalili znajomość języka branżowego, poznawali tajniki pracy w nowych miejscach.
W czasie wolnym młodzież uczestniczyła w bardzo wielu ciekawych imprezach i fascynujących wycieczkach. Dwukrotne wyjście na kręgle, ściana wspinaczkowa, seans kinowy i wieczór tańca irlandzkiego dostarczyły wiele frajdy i wspólnej zabawy. W czasie wycieczek poznaliśmy historię i zabytki Derry: mury obronne z XVII wieku, wspaniały ratusz Guildhall, Peace Bridge – Most Pokoju i wiele innych. Idąc szlakiem słynnych murali, odczytaliśmy tragiczne momenty z najnowszej historii tego miasta i jego mieszkańców. Uczniowie zwiedzili też Belfast – stolicę Irlandii Północnej i słynne Muzeum Titanica.  Największych wrażeń  dostarczyła wszystkim wycieczka do Giant’s Causeway – Grobli Olbrzyma. Dzięki wspaniałej pogodzie podziwialiśmy widoki na rozległe wody Oceanu Atlantyckiego, niesamowite formacje skalne, składające się z kolumn bazaltowych o różnej wielkości, które powstały w wyniku erupcji wulkanicznych ok. 50-60 milionów lat temu. Przejście po wysoko zawieszonym moście linowym Carric-a-Rede Rope Bridge było dla niektórych z nas niemałym wyzwaniem, ale też niezapomnianym przeżyciem. Słońce towarzyszyło nam również podczas wycieczki do Glenveagh National Park – parku narodowego o powierzchni 16500 ha, położonego w północnej części Republiki Irlandii. Jego malowniczą scenerię tworzy zespół jezior otoczonych górskimi szczytami. Park obejmuje najwyższe szczyty Donegalu. To miejsce dziewiczej, surowej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Wędrówkę po tym wspaniałym terenie rozpoczęliśmy od zamku Glenveagh i  spaceru po otaczających go ogrodach.
W wolnych chwilach uczniowie buszowali też po sklepach (Primark, Richmond, Poundland).  Kieszonkowe otrzymane w ramach projektu pozwalało na drobne zakupy, w tym zakup prezentów dla bliskich w kraju.
Po całodniowych wrażeniach spotykaliśmy się w przytulnym  Jack’s Bar, gdzie mogliśmy poznać upodobania kulinarne Irlandczyków i mimo przesympatycznych kelnerów zatęsknić nieco za polską kuchnią.
Zwieńczeniem praktyk było uroczyste wręczenie certyfikatów wystawionych przez North West Academy of English, podczas którego nasi uczniowie występowali w tradycyjnych strojach studentów.
Cztery tygodnie na Zielonej Wyspie minęły bardzo szybko. Lecąc samolotem do Polski, oprócz zwykłych walizek wieźliśmy ze sobą jeszcze inny bagaż: nowych doświadczeń i wrażeń, większej odwagi i wiary w swoje siły, otwarcia się na możliwości, które oferuje nam współczesny świat, i motywacji do nauki i doskonalenia swoich umiejętności. Każdy z nas zostawił w Derry jakąś cząstkę siebie.


Uczestnicy projektu wraz z opiekunami