Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+ Kordoba, Hiszpania
20.05 – 17.06.2017

Po raz kolejny dzięki programowi unijnemu Erasmus + uczniowie naszej szkoły mieli okazję odbyć 4-tygodniowe praktyki zagraniczne w Kordobie, w Hiszpanii. Uczestnikami praktyk było 25 uczniów z klas kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik obsługi turystycznej oraz technik hotelarstwa. Uczniowie z klasy gastronomicznej odbywali praktyki w restauracjach, pozostali – w hotelach i hostelach. W czasie wyjazdu młodzieżą opiekowały się Panie W. Gabara, D. Karolak, A. Kowalska i M. Ohde.
Pierwszego dnia praktyk uczniowie zapoznali się ze swoimi miejscami pracy, opiekunami, przebiegiem praktyk oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki niezwykłej życzliwości i serdeczności pracodawców wszyscy bardzo szybko odnaleźli się w nowym środowisku. Uczniowie klasy gastronomicznej mieli okazję przygotowywać i próbować potrawy z surowców takich jak: polędwica wołowa, jagnięcina, wszelkiego rodzaju ryby, kalmary, małże, ślimaki, kraby i wiele innych. Był czas również na twórcze działania i wymyślanie nowych receptur lodów i deserów. Wszyscy przygotowywali również tradycyjne kordobiańskie i andaluzyjskie potrawy, takie jak: salmorejo cordobes (chłodnik, który zimą można podawać na gorąco i wtedy doskonale rozgrzewa), flamenquines (zrolowany płat mięsa nadziewany jamon serrano, panierowany i smażony na głębokim tłuszczu), rabo de toro (gulasz z ogonów byka), berenjena a la miel (smażony bakłażan podawany z miodem) czy tortilla (omlet z ziemniakami). Uczniowie pracujący w hotelach i hostelach poznawali funkcjonowanie tych obiektów „od podszewki”. Brali udział w czynnościach związanych z przygotowaniem i serwowaniem śniadań, przygotowywaniem restauracji do lunchu, utrzymaniem czystości w pokojach, obsługiwali programy recepcyjne, przyjmowali rezerwacje i wprowadzali je do grafików, przeprowadzali procedury check-in i check-out. Wszyscy uczniowie podszkolili znajomość języka hiszpańskiego, szczególnie zawodowego, którego podstawy zdobyli jeszcze przed wyjazdem, na zajęciach w szkole.
Podczas pierwszego tygodnia pobytu w Hiszpanii odbywała się Feria de Córdoba, podczas której najważniejsza jest dobra zabawa! Od 20 do 27 maja można było dobrze zjeść i bawić się w rytmach flamenco w 96 namiotach! W trakcie święta odbywały się niezliczone parady, koncerty, pokazy fajerwerków, a także słynna corrida. A to wszystko zaledwie 10 minut spacerkiem od miejsca zakwaterowania…
Popołudniami, w czasie wolnym od praktyk, partner hiszpański zorganizował wiele ciekawych wycieczek. Podczas spacerów po zabytkowej części miasta uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Mezquitę, Alcazar, Palacio Viana y Patios, synagogę oraz muzea: archeologiczne, sztuk pięknych i malarza Julio Romero de Torres. W ostatnim tygodniu uczniowie wzięli udział w grze miejskiej (w której wykorzystali znajomość miasta i jego zabytków) oraz quizie wiedzy o Hiszpanii. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe koszulki.
Natomiast weekendy były okazją do zwiedzenia innych miast Andaluzji. W Maladze grupa z „Cezaka” odwiedziła ruiny twierdzy Alcazaba oraz Zamek Gibralfaro, skąd podziwiała piękną panoramę miasta. Po spacerze promenadą przyszedł czas na błogie lenistwo na plaży i kąpiel w Morzu Śródziemnym. W Grenadzie uczniowie i opiekunowie spacerowali po warownym zespole pałacowym Alhambra oraz uliczkami starego miasta Albaicin. Natomiast pierwsze kroki w Sewilli skierowaliśmy na przepiękny plac Hiszpański. Następnie promenadą wzdłuż rzeki Gwadalkiwir, podziwiając Złotą Wieżę i arenę walk byków, grupa dotarła do Starego Miasta z największą gotycką katedrą na świecie.
Czas wolny od praktyk i wycieczek uczniowie wykorzystywali na opalanie się na tarasie, odpoczynek w cieniu na patio lub zakupy pamiątek dla siebie i najbliższych.
Ostatniego dnia, podczas pożegnalnego lunchu, nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów.
Praktyki minęły bardzo szybko i pomimo tęsknoty za bliskimi w kraju żal było opuszczać Kordobę. Pierwsze łzy tęsknoty popłynęły już na kilka dni przed wylotem… Uczniowie oraz opiekunowie wrócili z pięknymi wspomnieniami, nowymi doświadczeniami i umiejętnościami oraz większą motywacją do nauki i pracy.
Dziękujemy!