Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Wielka Lekcja Geografii w ramach 18. EXPLORERS FESTIVAL18 listopada, w ramach 18. EXPLORERS FESTIVAL, odbyła się w Łodzi, w Auli Uniwersytetu Łódzkiego, Wielka Lekcja Geografii. Uczestniczyła w niej młodzież z całej Polski. Na festiwal wybrali się również uczniowie naszej szkoły, tegoroczni maturzyści, którzy jako przedmiot dodatkowy wybrali geografię.
Temat lekcji brzmiał: „Człowiek w ekstremalnym środowisku”.  Zajęcia były przygotowane na wysokim poziomie, wykłady prowadzono w formie prezentacji multimedialnych i z wykorzystaniem wizualizacji. Prowadzącymi byli wybitni geografowie, podróżnicy i wykładowcy z Polski, a także z USA.


Program Wielkiej Lekcji Geografii obejmował:
Wykład 1.  – „Alaska – ekstremalne środowisko życia”;
Wizualizacja – „Na ratunek miastu. Historia wielkiej sztafety psich zaprzęgów do Nome 1925”;
Wykład 2.  – „Najwyżej wzniesione obszary na Ziemi”;
Wizualizacja – „Od Ziemi Baffina do Patagonii”;
Wykład 3.  – „Ekstremalne środowisko strefy międzyzwrotnikowej”.
Wizualizacja – „Życie w piekarniku”.


Dużo emocji wzbudziła wizualizacja „Na ratunek miasta. Historia sztafety psich zaprzęgów do Nome 1925”, której autorem był maszer Radek Ekwiński. Opowiadając o wydarzeniach z zimy 1925 r. i o tym, co się wówczas działo w maleńkim mieście gdzieś na krańcu świata, przybliżył trudne warunki życia i nieprzyjazne środowisko Alaski. Zachęcam do zapoznania się z tą niezwykłą historią o psich zaprzęgach.
Wielka Lekcja Geografii podobała się uczniom. Mieli oni okazję spojrzeć na zagadnienia geograficzne z zupełnie innej perspektywy. Może też, dzięki temu spotkaniu, odkryją w sobie piękną pasję, jaką jest eksploracja świata… 


Organizator: Violetta Nawrot