Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Cuda stworzone przez naturę, czyli dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego z Elementami Turystyki

 

 

 

 

Kiedy w 2008 roku zrodził się pomysł, aby zaktywizować młodzież gimnazjalną w kierunku rozwijania zainteresowań ekologią i turystyką, organizatorzy nawet nie pomyśleli, że stworzony przez nich powiatowy konkurs doczeka się jubileuszowego, dziesiątego wydania. Przez te lata nasz konkurs cieszył się nieprzerwanie dużą popularnością wśród uczniów oraz nauczycieli. Obejrzeliśmy dziesiątki prezentacji, ułożyliśmy setki pytań z dziedziny ekologii i ze znajomości mapy fizycznej Polski, wyłanialiśmy najlepszych gimnazjalistów. Efekty ich pracy i ich umiejętności napawały dumą, a samym uczniom zapewne też pomagały dostać się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.
Tegoroczne zmagania rozpoczęliśmy 27 kwietnia. Tym razem do rywalizacji stanęło 14 uczniów ze Zgierza, Modlnej, Strykowa, Leśmierza i Parzęczewa. W pierwszym etapie zmagali się oni z testem ekologicznym oraz z zadaniami z mapy konturowej Polski. Musieli wykazać się obszerną wiedzą, a organizatorzy zadbali, aby pytania były również ciekawe. Dla wielu uczestników pytania o m.in. bioindykatory, hipotezę Gai, czy program Natura 2000 nie były trudne! Na mapie konturowej Polski poprawnie zaznaczano np. Puszczę Świętokrzyską, Pojezierze Lubuskie czy rzekę Dunajec. W drugiej części konkursu uczniowie prezentowali temat Cuda stworzone przez naturę, wykorzystując techniki multimedialne, barwne prezentacje i podkłady muzyczne. Za sprawą naszych uczestników przenosiliśmy się w różne miejsca, takie jak: jezioro Hillier, góry Hallelujah albo Wielka Rafa Koralowa. Ale wyjątkowych miejsc nie brakuje też w Polsce. W myśl zasady: cudze chwalicie swego nie znacie, która kilkukrotnie wybrzmiała tego dnia, uczestnicy prezentowali piękno Puszczy Białowieskiej, Morskiego Oka czy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Poziom tegorocznych wystąpień był naprawdę wysoki.
Jak na urodziny przystało, nie zabrakło też tortu! Za sprawą pani Małgosi Owczarczyk – szefowej szkolnej stołówki, pani Sylwii Karlikowskiej – nauczycielki przedmiotów gastronomicznych oraz uczniów  z klasy I TU na uczestników konkursu czekał jubileuszowy tort. Przy tej okazji Pani Dyrektor Liliana Lipińska pogratulowała wytrwałości organizatorom oraz życzyła młodzieży i jej opiekunom, aby rozwijali pasje i spełniali swoje marzenia.
W tak wyjątkowej atmosferze wyłoniliśmy najlepszych. I miejsce zajęła Olga Nawrot ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zgierzu, II miejsce przypadło Krzysztofowi Nowakowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Leśmierzu, zaś na pozycji III znalazł się Kamil Słomczyński – również z Leśmierza.
Jubileuszowa edycja konkursu zbiegła się w czasie z reformą oświaty. Może to dobry moment, aby pomyśleć o zmianach również w formule naszej zabawy? Organizatorzy, motywowani przez uczestników tegorocznych zmagań, obiecali, że postarają się o nowy pomysł, lecz cel, jakim jest rozwijanie u młodych ludzi zainteresowań ekologią, ochroną środowiska oraz turystyką, pozostanie niezmienny.


PSOrganizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby dziesiąta edycja konkursu miała tak wspaniałą oprawę!Violetta Nawrot i Sebastian Kozicki