Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Tegoroczna edycja Erasmusa+ za nami

 

 

 

 

Kolejna grupa uczniów naszej szkoły, którzy od 19 maja odbywali staże zagraniczne w Hiszpanii i Szkocji, wróciła do kraju. Tym razem młodzież „Cezaka” uczyła się zawodu w Grenadzie – pięknym andaluzyjskim zakątku na południu Hiszpanii, gdzie praktykowało 35 uczniów z klas o profilach: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych – oraz w Glasgow, największym mieście magicznej Szkocji, w którym znalazło się 20 uczniów, kształcących się w zawodach technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik ekonomista. W czterech poprzednich edycjach programu miejscami odbywania staży były Hiszpania i Irlandia Północna. Jak zwykle wyjazd każdej grupy poprzedziły zajęcia kulturalno-pedagogiczne i lekcje języka hiszpańskiego lub angielskiego.
Miesięczny pobyt w obcym kraju oznaczał nie tylko pracę, ale i udział w ciekawym programie, przygotowanym przez zagranicznych partnerów. W Hiszpanii uczniowie zwiedzili m.in. Alhambrę – arcydzieło architektury arabskiej z XIII/XIV wieku, odbyli wycieczki do Kordoby, gdzie podziwiali niepowtarzalne zabytki, takie jak Alkazar czy Mezquita, i do pięknie położonej, słonecznej Malagi. Natomiast młodzież przebywająca w Szkocji odwiedziła jej stolicę – Edynburg, ale przede wszystkim poznała ją jako krainę pełną tajemnic. Potwór z Loch Ness, usłane wrzosami wzgórza, dziesiątki zamków, rozsianych w pięknych plenerach, muzyka, wygrywana na szkockich dudach przez mężczyzn w narodowych kiltach – wszystko to na pewno pozostanie na długo w pamięci.
Zagraniczne praktyki to dla uczniów szansa na sprawdzenie własnych możliwości i przekroczenie barier, a także okazja do poznania ludzi, ich zwyczajów i kultury, warunków pracy i życia w innym kraju. Taki wyjazd uczy samodzielności, współpracy, a przede wszystkim umożliwia zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych. Poznanie funkcjonowania różnych europejskich przedsiębiorstw branżowych i doskonalenie znajomości języka obcego to w dzisiejszych czasach ważne atuty, zaś otrzymany po zakończeniu praktyk certyfikat stanowi niewątpliwie przepustkę zarówno na polskie, jak i na zagraniczne rynki pracy. Bez wątpienia biorą to pod uwagę kolejne roczniki młodzieży, wybierającej kształcenie w naszej szkole, a my cieszymy się, mogąc zapewnić naszym przyszłym absolwentom pewniejszy zawodowy start – i zapraszamy!