Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Dziewczyny, dbajmy o siebie!

2 października, jak co roku, liczna grupa maturzystek z naszej szkoły wzięła udział w Meetingu na Rzecz Walki z Rakiem Piersi i Szyjki Macicy. Organizatorami konferencji były Fundacje Carpe Diem i Urząd Miasta Łodzi. Podczas spotkania w Dużej Sali Obrad UMŁ dziewczyny wchodzące w dorosłe życie mogły wysłuchać wykładów lekarzy onkologów, dotyczących najczęstszych chorób nowotworowych, dotykających współczesne kobiety.  Dowiedziały się, jak wpływać na stan swojego zdrowia, oraz jakie działania profilaktyczne podejmować, aby ewentualna choroba została wykryta jak najwcześniej, co w wielu przypadkach daje możliwość wyleczenia.  
Wierzymy, że dziewczęta zdobyły wystarczającą wiedzę, aby zostać propagatorkami działań profilaktycznych w swoim środowisku rówieśniczym i rodzinnym.
Wszystkie kobiety zachęcamy do samobadania piersi oraz badań profilaktycznych, bo regularne badania to nasza kobieca broń w walce z nowotworem piersi i  rakiem szyjki macicy.

 

Program konferencji obejmował wykłady i rozmowy, m.in.:

  1. Chirurgia estetyczna a chirurgia onkologiczna piersi, czyli czy poprawiając wygląd swojego biustu, nie narażasz się na nowotwór piersi – fakty i mity –  prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska – specjalista chirurg; Oddział Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.
  2. Rak piersi największym wyzwaniem medycznym XXI wieku – dr. n. med. Ewa Kalinka-Warzocha – specjalista onkologii klinicznej w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP.
  3. Rak szyjki macicy – profilaktyka, metody leczenia – dr n. med. Wojciech Ordon.
  4. Wyczułam w piersi guzek i co dalej...? – Anna Leder, rzecznik ŁOW NFZ w Łodzi.
  5. Jak dbać o siebie? – rozmowa z Katarzyną Grabowską, aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi, oraz z kobietami, które pokonały chorobę nowotworową.
  6. Projekcja filmu Rak to nie wyrok.
Wioleta Gabara, Dorota Karolak