Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

JESTEM POLAKIEM I …. ZNAM HISTORIĘ HYMNU

W związku z obchodami 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Samorząd Uczniowski postanowił podjąć temat patriotyczny i sprawdzić wiedzę uczniów na temat Mazurka Dąbrowskiego, przeprowadzając krótką ankietę.
W ankiecie wzięło udział stu uczniów naszej szkoły (56 chłopców i 44 dziewczyny).
Okazało się, że z naszą polonistyczno-historyczną wiedzą jest całkiem dobrze. W przypadku każdego zadania poprawna odpowiedź miała najwięcej wskazań. Tyle samo poprawnych i błędnych odpowiedzi było u przedstawicieli obu płci.
73 procent ankietowanych wiedziało, że autorem słów do hymnu narodowego jest Józef Wybicki, niewiele mniej osób wskazało Jana Henryka Dąbrowskiego jako osobę, na część której powstał utwór.
Pamiętamy, że wojna ze Szwecją to inaczej „potop” (73%), a wspomniany w utworze Napoleon, to cesarz Francuzów (66%).
Najtrudniejszymi pytaniami okazały się te dotyczące dat. Prawie połowa ankietowanych nie wskazała poprawnie ani daty powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, ani kiedy utwór ten stał się hymnem państwowym. Nie mniejsze trudności spowodowały wyrwane z kontekstu „tarabany”, które ostatecznie okazały się przecież po prostu bębnami. Trudno się dziwić, że niektórzy nie pamiętali szczegółów, bo ankieta była niezapowiedziana.
Dziękujemy za udział w badaniu i mamy nadzieję, że potraktowaliście to działanie jako sprawdzenie siebie oraz niewymagającą zabawę o walorach edukacyjnych.

Oto poprawne odpowiedzi


Samorząd Uczniowski oraz Dorota Awgul i Joanna Wesołowska