Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Ready to order? – czyli warsztaty Gastronomia od kuchni w klasie II LO

30 listopada, w poniedziałkowe popołudnie, odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne, ujęte w klasowym planie doradztwa zawodowego.  Jak przystało na uczniów szkoły z oddziałami  gastronomicznymi, licealiści rozpoczęli swoją przygodę zawodową od poznania tajników kulinarnych, związanych z zawodem kucharza i  zawodami pokrewnymi.
W pierwszej części warsztatów Pani Profesor Patrycja Skowron przypomniała uczniom słownictwo i zwroty związane z zawodem, nazwy wybranych produktów wykorzystywanych w kuchni, przyborów i urządzeń. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki tematyczne.
Zasadnicze warsztaty profesjonalnie, spokojnie i z niezwykłą cierpliwością przeprowadził Pan Profesor Sylwester Szaliński. Zanim młodzież przystąpiła do działania, została zapoznana z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy w kuchni (higiena osobista, higiena stanowiska pracy, bezpieczeństwo i obsługa wybranych przyborów i urządzeń, konieczne predyspozycje do pracy w tym zawodzie).
W części praktycznej uczniowie, podzieleni na małe grupy, przygotowywali tortillę z warzywami. Okazało się, że krojenie, zawijanie i podgrzewanie to dla niektórych spore wyzwanie. Jednak pod czujnym okiem prowadzącego wszystkim udało się dokończyć zadanie, a ukoronowaniem wysiłku była konsumpcja przygotowanych potraw. Pozostało tylko zmywanie, zamiatanie i umycie podłogi w  pracowni.
Czy ktoś z uczestników rozważy możliwość pracy w zawodzie kucharza? Czas pokaże, bo to jeszcze nie koniec naszej przygody z gastronomią…


Uczniowie klasy II LO, Dorota Karolak