Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Bądź bezpieczny w dobie HIV/AIDS
1 grudnia 2017
Najnowsze informacje dowodzą, że w Europie Środkowo-Wschodniej dramatycznie wzrosła liczba nosicieli wirusa HIV, a także chorych na AIDS. Z okazji Światowego Dnia AIDS już po raz trzeci w Zespole Szkół nr 1 odbył się Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS, przeznaczony dla młodzieży oddziałów gimnazjalnych i organizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Zgierzu i zgierskim Starostwem Powiatowym. W konkursie wzięły udział uczennice ze Zgierza, Aleksandrowa oraz Słowika. Gimnazjalistki musiały wykazać się nie tylko wiedzą na temat dróg zakażeń Ludzkiego Wirusa Nabytego Upośledzenia Odporności, ale także znajomością biologii wirusa HIV, bowiem wśród pytań testowych pojawiły się te dotyczące cyklu infekcyjnego, budowy wirusa czy chorób oportunistycznych, jakie towarzyszą rozwojowi AIDS.
Z pytaniami konkursowymi najlepiej poradziła sobie Kinga Nejman ze Szkoły Podstawowej w Słowiku, zdobywając maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce zajęła Patrycja Mianowska ze Sportowej Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, zaś miejsce trzecie przypadło Weronice Urbaniak, również ze Słowika.

Po teście konkursowym przyszedł czas na krótki odpoczynek i smaczny posiłek. Dzięki zaangażowaniu Pani Danuty Łobodzińskiej oraz uczniów I klasy technikum gastronomicznego nasi goście zostali poczęstowani pyszną karpatką oraz aromatycznymi jabłkami, pieczonymi z farszem miodowo-orzechowo-żurawinowym. W trakcie poczęstunku wyemitowaliśmy film pt. Krajobraz mojego miasta, przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Nagrody oraz upominki ufundowali współorganizatorzy uroczystości – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Starostwo Powiatowe. Piękne dyplomy, a także podziękowania za udział w konkursie zaprojektowała i wydrukowała Pani Teresa Stolarek.
Wszystkim bez wyjątku składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia!

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS i sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, badając się podkontem zarażenia HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.
Niebawem odbędzie szkolna edycja konkursu, na który tradycyjnie już zapraszamy uczniów klas pierwszych.

 

 

Fotorelacja dzięki uprzejmości Biura Promocji i Redakcji Gazety Powiatowej Starostwa Powiatowego w Zgierzu.


Dorota Karolak, Sebastian Kozicki