Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

[…] aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa […] Tegoroczny Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny potwierdził wnioski z poprzednich edycji zabawy – bezbłędne i precyzyjne wyrażenie myśli to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Najwięcej problemów sprawiły jak zwykle związki frazeologiczne, przymiotniki tworzone od nazw miejscowych oraz nazwy mieszkańców państw i miast. Uczestnicy mieli kłopot także z poprawieniem zdań, w których kryły się błędy językowe, oraz z odmianą nazwisk. Test konkursowy okazał się trudny, bo nawet ci najlepsi osiągnęli wyniki na poziomie niewiele przekraczającym 60%. Tym bardziej gratulujemy zwycięzcom, którzy poradzili sobie z trudnościami, uzyskując najwyższą punktację. Na miano mistrzów polszczyzny zasłużyli:


Aneta Chałas (I TEH) – I miejsce,
Adam Kubicki (III LO) – II miejsce,
Zuzanna Pabich (II T) i Hubert Augustyniak (III LO) – III miejsce ex aequo.


Wszystkich, którzy chcą sprawdzić rezultat swoich konkursowych zmagań i skonsultować się w sprawie popełnionych błędów, zapraszamy do ich nauczycieli języka polskiego. Dziękujemy uczestnikom oraz naszemu fotografowi – Dawidowi Włodarskiemu z klasy II TC.

 


Joanna Wesołowska i Anna Woźniak