Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Zwolnieni z Teorii!

 

 

 

 

Ania, Patrycja, Wiktoria, Adrian i Bartek – piątka młodych ludzi, którzy tak jak większość nastolatków chodzą do szkoły, mają swoje obowiązki i pasje. Co ich łączy? Są liderami i uczestnikami projektów społecznych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. 7 marca wraz z opiekunami odwiedzili studio Radia Łódź, aby opowiedzieć słuchaczom o swoich pomysłach na realizację projektów i podzielić się radościami i troskami, wynikającymi z działalności, którą podjęli, by zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie.
Ania Jakubczyk opowiadała o projekcie Reakcja ludzi na…. Projekt zakłada nagranie kilku filmów, przedstawiających różne codzienne sytuacje, z jakimi spotykamy się, idąc do szkoły czy sklepu (np. mdlejący na ulicy człowiek). Nagrane filmy młodzież zamierza pokazywać dzieciom, swoim rówieśnikom i ludziom starszym, aby wiedzieli, jak się zachować w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.
Z kolei projekt Patrycji Koligat pt. Każde pokolenie ma własny czas polega na spędzaniu wolnego czasu z seniorami. Była międzypokoleniowa Wigilia, nauka obsługi komputera czy smartfonów. Młodzież nawiązała współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, w planach jest także wspólne gotowanie.
O pomocy czworonogom ze zgierskiego schroniska Medor, o zbiórkach karmy, akcesoriów i funduszy, pozyskanych ze sprzedaży magnesów, mówiła Wiktoria. Jest liderką zespołu, który opracował projekt Przybij łapkę. O dziewczynach śmiało można powiedzieć, że są przyjaciółkami zwierząt. Z oddaniem odwiedzają zgierskie przedszkola oraz szkoły podstawowe, gdzie uwrażliwiają dzieci, aby nie krzywdziły zwierząt, a przeciwnie – starały się im pomagać. Same co tydzień odwiedzają schronisko i wyprowadzają psy na spacery.
Bezpieczny pieszy to projekt, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa wśród pieszych i rowerzystów. Opowiadał o nim Adrian. Uczestnicy projektu uważają, że na zgierskich ulicach jest coraz więcej niebezpiecznych zdarzeń. Należy więc docierać do najmłodszych, edukować ich i uświadamiać o niebezpieczeństwach, czyhających na ulicy.
Projekt Planeta z przyszłością został przedstawiony przez Bartka. Jego zespół podjął się działania proekologicznego, w ramach którego młodzi ludzie krzewią ideę zrównoważonego rozwoju. Zamierzają więc dotrzeć do najmłodszych, aby na przykład zachęcać ich do segregacji odpadów i recyklingu.
Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów, przeznaczona do tworzenia własnych projektów społecznych, czyli nawet najprostszych inicjatyw, które zmienią nasze otoczenie na lepsze. Uczniowie ZS nr 1, realizując własne pomysły, wykazali się samodzielnością, pomysłowością i bezinteresowną chęcią pomagania. Ich projekty nie tylko zmieniają nasze miasto, ale przede wszystkim kształtują postawy wolontariackie i są przykładem do naśladowania.
Audycji z udziałem naszych uczniów można było wysłuchać 7 marca, parę minut po godzinie 20. Będzie ona również dostępna na stronie internetowej Radia Łódź.Sebastian Kozicki