Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Antyczna przygoda, czyli wycieczka przedmiotowa klas turystycznych!

 

 

 

 

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją grupa chętnych uczniów, głównie z klas o profilu turystycznym, wybrała się na 8-dniową wycieczkę zagraniczną. Tej wiosny odwiedziliśmy krainę bogów, walecznych Spartan i miejsce narodzin igrzysk olimpijskich – Grecję.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, były Saloniki – miasto z czasów rzymskich, nazwane na cześć żony króla Macedonii, ze wspaniałą Białą Wieżą, pomnikiem Aleksandra Macedońskiego, kościołem św. Dymitra oraz promenadą. Z początku pogoda nam nie dopisywała, ale z czasem zmieniła się w iście grecką i taka już pozostała przez całą wycieczkę.


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Następnego dnia udaliśmy się do Litochoro, skąd ruszyliśmy ku masywowi Olimpu. Wędrowaliśmy urokliwym wąwozem rzeki Enipeas, aż dotarliśmy do wodospadu, który zachwycił nas swoją majestatycznością. Następnie pojechaliśmy do Paleos Panteleimonas – przepięknego kamiennego miasteczka o tradycyjnej, starogreckiej zabudowie, gdzie pozwoliliśmy sobie na chwilę refleksji i podziwianie niesamowitego widoku na Morze Egejskie i szczyty gór.
Trzeciego dnia obraliśmy kurs na Meteory – niezwykłe formacje skalne, na szczytach których zbudowano bizantyjskie klasztory. I choć mieliśmy do pokonania wiele schodów, to wnętrze cerkwi głównego klasztoru odjęło nam mowę – każda ze ścian, kolumn, a nawet cały sufit  były pokryte ikonami. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na przesmyku termopilskim, miejscu legendarnej bitwy pod Termopilami.
Ostatniego dnia naszej podróży zwiedziliśmy Ateny – stolicę Grecji. Z samego rana udaliśmy się pod gmach parlamentu, by nie przegapić wielkiej atrakcji turystycznej, jaką jest ceremonia zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezentowana przez elitarny oddział wojskowy. Żołnierze wchodzący w skład straży są specjalnie selekcjonowani, a ich strój jest niezwykle widowiskowy. W Atenach zobaczyliśmy również siedzibę prezydenta oraz stadion olimpijski, na którym odbywała się I olimpiada w czasach nowożytnych. Potem pozostał nam już tylko główny punkt programu, czyli słynne wzgórze Akropol z Partenonem na szczycie. Byliśmy pod wrażeniem tego miejsca, konstrukcji tak dokładnych, i z tak wieloletnią historią. Po zwiedzeniu zaplanowanych miejsc udaliśmy się z powrotem do hotelu, a rano rozpoczęła się nasza podróż powrotna do Polski.
Ten wyjazd to dla uczniów technikum obsługi turystycznej również praktyczna nauka zawodu. Pilot wycieczki, a zarazem właściciel biura turystycznego, dzielił się z nami swoim doświadczeniem. Udzielał praktycznych informacji, dotyczących pracy pilota, przewodnika, programowania wyjazdów, uzupełniania dokumentacji itp. Z pewnością wiele się nauczyliśmy, a dla większości z nas wycieczka była niezapomnianą przygodą…
W imieniu wszystkich uczestników wycieczki chciałabym serdecznie podziękować Pani Profesor Violetcie Nawrot za ponowne zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki oraz Paniom Dyrektor Lilianie Lipińskiej i Wicedyrektor Katarzynie Kowalczyk za sprawowanie opieki nad grupą.

Barbara Stopczyk, III T