Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Z „Cezakiem” na Narodowym!

 

 

 

 

29 września na PGE Narodowym odbyła się druga edycja Biegu Erasmus+. Był to pierwszy bieg, odbywający się w całości na płycie stadionu. Organizatorami tego wydarzenia, które w tym roku wpisało się w Europejską Noc Sportu Be Active Night, byli:  Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Poprzez dokonanie opłat startowych uczestnicy mieli okazję wesprzeć podopiecznych Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty” – cała kwota została przekazana na rzecz projektu Walkcamp.
W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia działalności Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji uczestnicy musieli pokonać na płycie stadionu 25 okrążeń, co daje łącznie dystans około 8,5 km. Do rywalizacji stanęło ponad 300 osób, biegnących w 4-osobowych sztafetach, w trzech seriach. Drużyny same decydowały o kolejności startu swoich uczestników oraz o ilości pokonywanych przez nich okrążeń. Bieg miał po raz kolejny charakter międzynarodowy: na starcie poza zawodnikami z całej Polski stanęły zespoły z kilku państw, m. in. z Litwy, Niemiec i Hiszpanii, a w organizacji i zabezpieczeniu imprezy pomagali wolontariusze z wielu krajów.
Nie mogło zabraknąć i nas! Wystawiliśmy do biegu dwa zespoły po czterech zawodników. Drużyny „Cezak I” i „Cezak II” tworzyli najlepsi z najlepszych: Piotr Pawlak (III TH), Konrad Dziobak (I TEC), Jakub Kozak (I TUG) oraz silna reprezentacja z klasy II TEH – Kamil Karlikowski, Jakub Kozłowski, Hubert Libiszewski, Jakub Pałka i Igor Stopczyk. Aby kibicować tak doskonałemu składowi, do Warszawy wyruszyli: koleżanki i koledzy (głównie – choć nie tylko – z klasy I LO), opiekun drużyny – Pan Grzegorz Karolak, opiekunka Samorządu Uczniowskiego – Pani Dorota Awgul, a także obie Panie Dyrektor oraz Panie Dorota Karolak i Wioleta Gabara. By nie zabrakło sił na wspieranie biegaczy, klasa gastronomiczna pod opieką Pani Danuty Łobodzińskiej przygotowała cały kosz rogalików z jabłkami, a Pani Dyrektor zakupiła wodę, wafelki i kawę. Nasi zawodnicy dali z siebie wszystko i znaleźli się w czołówce biegu. Na 75 startujących drużyn  zajęliśmy 6. i 9. miejsce. Do najlepszych zabrakło nam niecałych 4 minut (rezultat zwycięzców to 28:35, nasz 32:16, drużyny z ostatniego, 75. miejsca – 47:32). To ogromny sukces – gorąco gratulujemy uczestnikom!
Wróciliśmy radośni nie tylko z powodu świetnego wyniku, ale też bogatsi o nowe doświadczenia. Mogliśmy poczuć jednocześnie smak rywalizacji i ducha współpracy. Wyścig sztafet to niezapomniane emocje i wzajemny doping, któremu wtórowały bębny, zagrzewające do walki w rytm samby batucady. Pierwszą serię biegu poprzedziły biegi dziecięce, przeprowadzone w różnych kategoriach wiekowych. Przez cały dzień można było skorzystać z zajęć dla najmłodszych albo wziąć udział w maratonie zumby. Zajęcia prowadzili znani sportowcy, m.in.: Marta Domachowska, Monika Pyrek, Zofia Klepacka, Andrzej Wrona czy Artur Siódmiak. Przeżyliśmy prawdziwe święto sportu i bawiliśmy się doskonale.