Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Niepodległa od stu lat!

 

 

 

 

Świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęliśmy już we wrześniu. Uczniowie klas technikum poligrafii i grafiki cyfrowej wzięli udział w konkursie na związany z tym tematem plakat, zaś klasy trzecie i czwarte wzięły udział w prelekcjach, dotyczących historii i działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zgierzu, przygotowanych i poprowadzonych przez Panią Karolinę Kurczewską.
8 listopada wszyscy uczniowie uczestniczyli w prelekcji poświęconej niepodległości Polski i obejrzeli film, dotyczący wydarzeń z 1918 roku. Prezentacja ta została przygotowana przez Pana Marcina Gruszczyńskiego i uczniów klasy IV TC: Natalię Pietrasiak i Kacpra Czyżniejewskiego.
9 listopada o godzinie 11.11 na szkolnym Orliku, w galowych strojach, odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Państwowego, włączając się tym samym w akcję Rekord dla Niepodległej, natomiast o 13.00 delegaci klas uczestniczyli w wewnątrzszkolnych obchodach tej wyjątkowej rocznicy, zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 1 i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zgierzu. Towarzyszyli nam: Pan Wojciech Budziarski i Pan Adam Świniuch – członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego, Prezydent Miasta Zgierza Pan Przemysław Staniszewski,  Pan Jerzy Sokół – honorowy członek zgierskiego „Sokoła”, członkowie Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Pani Aneta Rogalska – dyrektor ZLO im. Stanisława Staszica w Zgierzu oraz nauczyciele ZS nr 1.
Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem Roty, zaintonowanej przez szkolny chór. Po dwumiesięcznych próbach młodzież wykonała dostojnego poloneza, przygotowanego przez Panią Alicję Gruszczyńską. Kolejnym punktem programu był krótki rys historyczny, przedstawiający 123 lata niewoli, zaprezentowany przez: Wiktorię Karolak, Igora Skotarka, Paulinę Rzeszutek i Adama Stańczyka. Następnie zebrani obejrzeli film, dotyczący odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości chór szkolny, przygotowany przez Panią Karolinę Kurczewską, wykonał piosenki: Wojenko, wojenko i Miasto. Zaproszony duet z LO im Stanisława Staszica w składzie: Klaudia Jurek i Natalia Pawlak zaprezentował a capella piosenkę Teraz jest wojna. Na zakończenie Pani Dyrektor Liliana Lipińska wraz z Panem Eugeniuszem Szpakowskim wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu plakatowego: Aleksandrze Machnio za zajęcie I miejsca, Marcinowi Stolarzowi (miejsce II) i Alicji Biedzie (miejsce III). Wszyscy artyści zostali obdarowani przez Panią Dyrektor słodkimi upominkami.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystości, a także pomogły nam w jej przygotowaniu:
Pani Lilianie Lipińskiej – za pomoc i zaangażowanie oraz ogromną cierpliwość;
Jury konkursu plakatowego w składzie: przewodniczący Pan Piotr Matusiak oraz Panie Teresa Stolarek i Małgorzata Kostrubiec;
Panu Zbigniewowi Królikowskiemu i pocztowi sztandarowemu;
Pani Sylwii Karlikowskiej  za przepyszny poczęstunek;
Pani Małgorzacie Matusiak za relację fotograficzną.Organizatorzy: Alicja i Marcin Gruszczyńscy, Karolina Kurczewska