Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Wycieczka Samorządu

 

 

 

 

Korzystając z pięknej późno październikowej aury, wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę. Podążając śladami Jana Pawła II, dotarliśmy do Wadowic, by lepiej poznać życie naszego Papieża, jego młodość i drogę do pontyfikatu. Pierwszym punktem programu było Muzeum Miejskie Wadowic – miasta, w którym wszystko się zaczęło. Następnie udaliśmy się do kamienicy przy ulicy Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, drugi syn Emilii i Karola. Dziś w tym miejscu mieści się otwarte 9 kwietnia 2014 roku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, którego „sercem” jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego papieża od 1919 roku. Salon, sypialnię i kuchnię wyposażono w meble z tamtego okresu i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę oraz złoty medalion, a także zastawę stołową i fotografię z rodzinnego albumu. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na kremówki, które tak lubił nasz Papież.
Całą wyprawę uwieńczyła wizyta w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Przebrani w stroje halloweenowe, szaleliśmy do północy na Hyperionie, Mayanie, Formule 1 czy Tsunami Dropperze. Byliśmy świadkami licznych przedstawień, mrocznych spektakli i pokazów ognia. Uczestniczyliśmy w paradzie uliczkami parku, a emocje mrożące krew w żyłach pozostały w nas do dzisiaj.


Dorota Awgul