Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Pierwszy w historii „Cezaka” lot w kosmos!

 

 

 

 

29 listopada uczniowie klas II TEH i IV TUG uczestniczyli w zajęciach fizyki i chemii w Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi. Podczas zajęć samodzielnie wykonaliśmy wiele doświadczeń fizyczno-chemicznych.  Zwiedziliśmy centrum sterowania elektrowni węglowej z ubiegłego stulecia, centrum zarządzania elektrowni atomowej i drukowaliśmy laserem. Obserwowaliśmy wyładowania elektryczne w gazach, rozkład wiatrów i temperatur na kuli ziemskiej oraz zasadę działania wahadła Foucaulta. Wyznaczaliśmy odległości gwiazd i obserwowaliśmy niebo nad Łodzią. Graliśmy w gry zespołowe, takie jak: utrzymywanie pracy kotła patowego, budowa atomu i jądra atomowego.
Najwięcej wrażeń dostarczyły nam zajęcia Człowiek w kosmosie.  Dzięki symulatorowi odbyliśmy swój pierwszy lot kosmiczny. Ze Stacji Kontroli Misji otrzymaliśmy zadanie: wystartować i zadokować się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W orbitalnej siłowni czuliśmy się jak prawdziwi astronauci. Sprawdzaliśmy również swój ciężar na Marsie i Ganimedesie.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wycieczki edukacyjnej.Karolina Kurczewska