Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Kochasz, lubisz, szanujesz – dlatego się testujesz!

 

 

 

 

HIV – ludzki wirus nabytego niedoboru odporności – od 80 lat pozostaje w ścisłej czołówce patogenów, które powodują najbardziej niebezpieczne choroby zakaźne. I chociaż minęło już przeszło 30 lat od jego identyfikacji, a medycyna rozwija się w niesłuchanym tempie, to wywołujący AIDS wirus jest nieuleczalny, a w walce z nim najważniejsza jest profilaktyka.
Jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy posiadamy wiedzę na temat chorób i przenoszonych je patogenów. Wiedzę, jaką bez wątpienia posiedli uczestnicy Powiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS, zorganizowanego w naszej szkole 5 grudnia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka i zgierskim starostwem. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 25 pytań z zakresu wiedzy o AIDS i biologii wirusa HIV. Rozwiązując konkursowe zadania, musieli wykazać się również postawami tolerancji i poszanowania wobec osób żyjących z HIV lub cierpiących na AIDS. Nadal istnieje wiele nieprawdziwych mitów na temat HIV i AIDS. To właśnie niewiedza każe nam bać się osób zakażonych, a tak naprawdę, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, jesteśmy bezpieczni, żyjąc w otoczeniu chorego. Pamiętajmy, że nie zarazimy się przez podanie ręki, a nawet pocałunek. Istnieją jedynie trzy drogi zakażenia HIV: kontakty seksualne bez zabezpieczenia, przedostanie się skażonej krwi do naszego krwioobiegu oraz zarażenie dziecka przez matkę podczas ciąży, porodu i karmienia piersią.
W Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Rąbienia i Ozorkowa, a także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zgierzu. Z powodu choroby nie dotarła do nas drużyna z Głowna. O tym, że uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani, świadczy fakt, że test nie wyłonił zwycięzców, potrzebna była dogrywka. Walka o podium trwała więc do samego końca. Po pytaniach dodatkowych zwycięzcami zostały:

  • Dominika Chmielecka ze Szkoły Podstawowej nr 5 z oddziałami integracyjnymi w Ozorkowie – I miejsce,
  • Julia Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim – II miejsce,
  • Maja Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu – III miejsce.

Na laureatki czekały cenne nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaprojektowane przez Panią Teresę Stolarek. Miłym akcentem tego dnia były smaczne przekąski w postaci pieczonych jabłek, nadziewanych musli z miodem. Wykonała je Pani Danuta Łobodzińska. Nieocenioną pomoc w przebieg konkursu oraz słodki poczęstunek wniosły nasze uczennice: Martyna Czubalska, Małgosia Kaszuba, Dominika Ludwicka i Natalia Zarębska. Serdecznie Wam dziękujemy.Sebastian Kozicki, Dorota Karolak