Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Z polszczyzną za pan brat

 

 

 

 

Choć w ojczystym języku mówimy od najmłodszych lat, z poprawnością bywa różnie. Zawsze znajdą się kłopotliwe w odmianie wyrazy, zawiłe składniowo konstrukcje czy na pierwszy rzut oka podobne, a jednak znaczące zupełnie co innego określenia, które nagminnie mylimy. Istną piętą Achillesa są dzisiaj związki frazeologiczne, na ogół słabo znane bądź stosowane w niewłaściwym kontekście. Z im większą trudnością przychodzi nam formułowanie prawidłowo zbudowanych i stylistycznie urokliwych wypowiedzi, tym bardziej cenimy i podziwiamy osoby odznaczające się taką umiejętnością. Na potknięcia językowe narażony jest każdy, rzadko kto potrafi ustrzec się ich zupełnie, warto jednak pamiętać, że to ćwiczenie czyni mistrza.
Z pewnością o krok bliżej doskonałości są uczestnicy tegorocznej edycji Szkolnego Konkursu Poprawnej Polszczyzny, którzy 12 grudnia zmierzyli się z pełnym pułapek testem. Nikt nie napisał go bezbłędnie, ale przez gąszcz językowych trudności najsprawniej przebrnęli Gabriel Wasilewski (II TEC) i Natalia Jóźwiak (III TCT). Serdecznie gratulujemy!
Każdego, kto chciałby obejrzeć i przeanalizować swoją pracę, zachęcamy do konsultacji z organizatorkami konkursu – paniami Joanna Wesołowską i Anną Woźniak.