Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

„Cezak” dba o naszą psyche

 

 

 

 

Czas pandemii był trudnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Zamknięcie w czerech ścianach swojego pokoju, nieustannie migający monitor komputera i znajomi, których oglądać  mogliśmy tylko w telefonie – to wszystko odcisnęło piętno na naszej psychice. W związku z tym od 4 do 8 kwietnia w naszej szkole zorganizowano Tydzień Zdrowia Psychicznego pod patronatem Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Zgierzu. W ramach tego przedsięwzięcia nasi uczniowie wzięli udział w wielu warsztatach, pogadankach i zajęciach, mających na celu poprawę jakości zdrowia psychicznego. Nasze działania były nastawione na zmniejszenie poziomu stresu wśród uczniów. Przeprowadzono zajęcia z muzykoterapii, jogi, a piątek był dniem bez sprawdzianów i prac domowych. Poszerzenie świadomości uczniów w temacie zdrowia i bezpieczeństwa odbyło się podczas warsztatów z psychologiem, pedagogiem, prawnikiem i Policją. 
W Tygodniu Zdrowia Psychicznego położono także duży nacisk na integrację społeczności szkolnej. Każda klasa na godzinie wychowawczej przygotowywała wspólnie plakat, promujący higienę zdrowia psychicznego. W środę rozegraliśmy mecz piłki siatkowej między reprezentacją nauczycieli a drużyną uczniów. Każda ze stron zorganizowała własny Klub Kibica, który żywiołowo dopingował swój zespół. Ponadto środa w naszej szkole była dniem bez telefonu. Dzięki tej inicjatywie uczniowie uświadomili sobie znaczenie rozmowy z drugim człowiekiem. Uzmysłowiliśmy młodzieży, jak często sięga po telefon, który wbrew pozorom nigdy nie zastąpi prawdziwych relacji.
Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i ma działanie terapeutyczne,  dlatego rozbrzmiewała ona w tym tygodniu na szkolnych korytarzach. Uczniowie przygotowali koncert wokalno-instrumentalny, podczas którego wraz z nauczycielem porwali społeczność szkolną do wspólnej zabawy.
Ten wyjątkowy tydzień okazał się bardzo potrzebny, zarówno dla młodzieży, jak i dla grona pedagogicznego. Uświadomił, jak kruche jest zdrowie psychiczne i jak ważne jest, by o nie dbać, pielęgnując głębokie i prawdziwe relacje z drugim człowiekiem.
W imieniu organizatorów dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i dojrzałe podejście do problemu zdrowia psychicznego.


Marieta Chylińska
Agnieszka Kowalska
Albina Pawlak - Przybyłowicz
Paula Sobczak
Bartosz Grzelak