Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Moja olimpiada

 

 

 

 

Nazywam się Oliwia Kałuża, jestem finalistką Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i chciałabym zachęcić Was do udziału w konkursowych zmaganiach.
Olimpiada przedmiotowa budzi respekt, nawet przestrasza, wielu wydaje się nieosiągalna. Dla mnie stała się ona niezwykłym przeżyciem, dzięki któremu poszerzyłam swoje horyzonty, poznałam ciekawych ludzi i pokonałam samą siebie. Faktem jest, że większość zagadnień konkursowych wykracza poza program nauczania w szkołach, często o kilka mil, a zadania znajdujące się w arkuszu rozwiązywane są przez studentów uniwersytetu; jednak systematyczność, zaangażowanie oraz prawdziwa pasja mogą doprowadzić do sukcesu. Jak widać na moim przykładzie, mimo bardzo wysokiego poziomu olimpiady można dojść do etapu centralnego. Wymaga to niemałego wysiłku, ale dziś wiem, że było warto.
W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować Pani Profesor Ewie Urbańskiej-Sobczak za pomoc i wsparcie. To dzięki Pani Profesor uwierzyłam w siebie i nie poddałam się po pierwszym etapie. Dziś czuję się usatysfakcjonowana. Dzięki tytułowi finalistki jestem zwolniona z egzaminów zawodowych i posiadam indeks wielu uczelni ekonomicznych w Polsce. Otrzymałam również zestaw ciekawych książek o zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Na czas przygotowań do olimpiady musiałam nieco ograniczyć moje różnorodne aktywności i rozsądnie gospodarować czasem, uwielbiam bowiem psy, jazdę na rowerze i pielęgnację roślin. Czytam książki i oglądam filmy. Wszystkim tym zainteresowaniom mogłam poświęcić mniej czasu. Poza tym przez cały czas chodziłam do szkoły. Jedynie przed trzecim etapem mogłam wykorzystać tzw. „tydzień olimpijski”, który bardzo mi pomógł w ostatecznym uporządkowaniu wiedzy. Jestem też wdzięczna rodzicom, którzy zwolnili mnie z obowiązków domowych, gdy byłam zajęta nauką.
Myślę, że olimpiada jest dla wielu z Was. Wymaga determinacji i ciężkiej pracy, ale podnosi kompetencje i gwarantuje miejsce na wymarzonych studiach. Jestem wielką zwolenniczką rozwijania własnych zainteresowań poprzez udział w olimpiadzie przedmiotowej.