Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Na Kocim Szlaku, czyli wycieczka
po Księżym Młynie

 

 

 

 

18 maja klasa I TFR wraz z opiekunkami: panią Małgorzatą Matusiak i panią Izabelą Bartoszek wybrała się na wycieczkę, by poczuć ducha XIX-wiecznej przemysłowej Łodzi, odwiedzając zabytkowe osiedle Księży Młyn. W rolę przewodników wcielili się uczniowie. Nasz spacer rozpoczął się od Muzeum Kinematografii, dawniej pałacu Scheiblerów.  Trasa wiodła dalej przez piękny park Źródliska, pierwszy park miejski w Łodzi, założony w roku 1840. Jak przystało na profil klasy, był też czas na mały plener fotograficzny. Po przerwie ruszyliśmy dalej i już niebawem naszym oczom ukazał się Księży Młyn. Teren ten kupił w roku 1870 bogaty przemysłowiec Karol I Scheibler i rozpoczął tu budowę wielkiego kompleksu fabryczno-mieszkalnego. Przechadzaliśmy się wśród famułów, czyli domów familijnych, przeznaczonych dla robotników pracujących w fabryce Scheiblera. Obecnie budynki te, podwórka i brukowane uliczki są rewitalizowane i nabierają nowego blasku. Następnym przystankiem były konsumy, jak potocznie nazywano sklepy dla robotników z tego osiedla. Obecnie mieszczą się tu klimatyczne kawiarenki, knajpki, sklepiki i punkty usługowe. Alejka wśród konsumów nazywana jest Kocim Szlakiem. Podobno tędy podążały koty, udające się na polowanie na sklepowe myszy. Na terenie osiedla znajdowała się też szkoła dla dzieci pracowników. Dziś mieści się tu centrum wystawiennicze Akademickiego Centrum Designu. U wylotu osiedla stoi masywna budowla, przypominająca zamek obronny. To budynek przędzalni, obecnie zamieniony na luksusowe lofty. We wnętrzach tej fabryki kręcono sceny do filmu Ziemia obiecana. Andrzej Wajda sfilmował codzienną pracę łódzkich prządek, które – przebrane w chustki i fartuchy – zagrały robotnice z XIX wieku. Obok przędzalni znajdują się też remiza strażacka oraz Pałac Herbsta, który był ostatnim punktem naszej wycieczki. Powodem budowy pałacu był ślub córki Scheiblera Matyldy i Edwarda Herbsta, dyrektora przędzalni na Księżym Młynie. Dzięki wystawie Herbstowie. Historie niedokończone poznaliśmy bliżej życie rodziny fabrykantów i ich wkład w rozwój miasta. Natomiast w Galerii Sztuki Dawnej wystawa Poszerzone pole widzenia uświadomiła nam wzajemne relacje fotografii, malarstwa i grafiki. Obok obrazów uznanych twórców : Wyspiańskiego, Mehoffera czy Rodakowskiego wystawa prezentuje też zdjęcia twórców kluczowych dla historii polskiej. W Pałacu Herbsta znajduje się obecnie Muzeum Pałac Herbsta, będące domem historycznym. Z największą starannością odtworzono w nim wystrój dawnej rezydencji Herbstów. Szczególne wrażenie zrobiły na nas reprezentacyjne pomieszczenia na dole budynku, m.in. sala lustrzana. Do pałacu przylega przepiękny ogród, w którym relaksowaliśmy się po zwiedzaniu.


Z XIX-wiecznej Łodzi przenieśliśmy się do Łodzi XXI-wiecznej, gdy na dworcu Łódź Fabryczna czekaliśmy na autobus 61, który miał nas zawieźć  z powrotem do Zgierza. A na Księży Młyn na pewno jeszcze wrócimy…