Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Szlakiem małej ojczyzny – uczniowie klasy IV technikum obsługi turystycznej w roli przewodników

 

 

 

 

20 września uczniowie klasy IV technikum obsługi turystycznej wyruszyli na zajęcia terenowe. Młodzież, wcielając się w role przewodników, miała za zadanie ciekawie opowiedzieć o zwiedzanych obiektach i miejscach rodzinnego miasta – Zgierza.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od placu Kilińskiego, gdzie w XIX wieku powstała osada fabryczna. Następnie zwiedziliśmy Miasto Tkaczy, zrewitalizowaną drewnianą część Zgierza, obejrzeliśmy wyjątkowy Dom pod Lwami, który należał do jednego z miejskich sukienników, i udaliśmy się na plac Stu Straconych, by wspomnieć o największej zgierskiej tragedii, związanej z wydarzeniami II wojny światowej. Następnie uczestnicy wycieczki usłyszeli historię zabytkowej Łaźni Miejskiej, która została otwarta w 1929 roku. Po długiej wędrówce dotarliśmy do najstarszej części miasta, by przy ulicy Wróbla obejrzeć  jedyny zachowany dom z XVIII stulecia. Właśnie tu powstały fragmenty oscarowej Idy. Dotarliśmy też pod neogotycki kościół św. Katarzyny. Dzięki uprzejmości księdza Adama Dolaty, który także wcielił się w rolę przewodnika, mogliśmy usłyszeć ciekawostki dotyczące historii parafii.  Zostaliśmy oprowadzeni po niedostępnych na co dzień zakamarkach kościoła. Odwiedziliśmy między innymi miejsce przeznaczone dla chóru z przepięknymi organami, a także po 153 schodach wspięliśmy się na szczyt wieży kościelnej, skąd podziwialiśmy panoramę naszego miasta.
Ostatnim punktem wycieczki było przejście na Stary Rynek, dzisiejszy plac Jana Pawła II, by pod pomnikiem „Jeża ze Zgierza” – promocyjnego symbolu miasta – zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Nasz pięciokilometrowy spacer pozwolił wcielić się w rolę przewodników, co było dla wszystkich dużym wyzwaniem, a także okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i praktycznego zapoznania się ze specyfiką pracy przewodnika turystycznego.


 

START FILMU

 

 


Opiekun: Violetta Nawrot