Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

I LO w Muzeum Miasta Zgierza

 

 

 

 

Muzeum Miasta Zgierza – przeszłość i teraźniejszość. Odległa historia, archeologia oraz niezbyt odległe czasy PRL-u, sztuka, przedmioty użytkowe i kolekcjonerskie. To właśnie tu w mroźny, grudniowy dzień mieliśmy okazję przenieść się w czasie i obejrzeć wspaniałe wystawy i zbiory, o których z pasją i w bardzo przystępny sposób opowiedzieli nam pracownicy  placówki.


Jako pierwszą podziwialiśmy wystawę „Zgierz – z dziejów miasta”, przedstawiającą Zgierz na przełomie XIX i XX wieku. Następnie oglądaliśmy „Kruszówkę”, prezentującą mieszkanie bogatych zgierzan, współwłaścicieli fabryki włókienniczej. Wnętrze i jego oryginalne wyposażenie wzbudziły ogromne zainteresowanie i zaciekawienie.


Emocje sięgnęły zenitu, gdy w muzeum odnaleźliśmy przedmioty i wyposażenie wnętrz, do tej pory zdobiące mieszkania niektórych z nas. Wszystko to dzięki wystawie „Design PRL-u. Niedoceniana sztuka w naszych domach.” Większość eksponatów wypożyczono od okolicznych mieszkańców – po zamknięciu ekspozycji wrócą one do swoich właścicieli. Czy wszystkim udało się odkryć piękno w przedmiotach z tego okresu? Nie wiadomo.


Na zakończenie wycieczki przeszliśmy do Domu Turysty, by przyjrzeć się misiom, pięknym lalkom, wykonanym z różnych materiałów, oraz innym zabawkom, w większości zgromadzonym kiedyś w prywatnej kolekcji, a teraz stanowiącym wystawę „Dziecięcy świat, zabawki z dawnych lat”.


Czekamy na kolejne propozycje muzeum.