Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Warto wiedzieć…

 

 

 

 

W słoneczny majowy dzień wyruszyliśmy na wycieczkę do Łodzi, aby zwiedzić cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej. Nie sądziliśmy, że w ciągu kilku godzin nasza wiedza o kulturze żydowskiej, architekturze oraz historii Łodzi tak się poszerzy. Od niezwykle kompetentnej i przemiłej przewodniczki, pani Magdaleny Podgórskiej, dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji na temat życia codziennego, religii i obrządków związanych z pochówkami wyznawców judaizmu. Wyjątkowo zaciekawiły nas macewy, nagrobne płyty, i umieszczone na nich symbole, charakterystyczne elementy graficzne oraz napisy w języku hebrajskim, które tłumaczyła nasza przewodniczka.
Mieliśmy także inny cel wycieczki – dzięki panu Tomaszowi Podgórskiemu i jego wskazówkom doskonaliliśmy umiejętności fotograficzne. Sprzyjały temu warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim, budzące się między nami, relacje przyjaźni i życzliwości.
Dziękując Państwu Podgórskim, czekamy na następną wyprawę!


Uczniowie klasy I TFR oraz opiekunowie Renata Ornowska i Tomasz Podgórski