Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Czas na wspomnienia!
Uczniowie Cezaka uczestniczyli w zagranicznych stażach w Hiszpanii.

 

 

 

 

Praktyki zagraniczne w Zespole Szkół nr 1 w Zgierzu realizowane są od 2015 roku w ramach projektu Erasmus+. Zagraniczne staże nasi uczniowie odbywają w różnych krajach europejskich – w tym roku odwiedziliśmy Hiszpanię. W ramach projektu mobilności edukacyjnej 45 uczniów Cezaka wyruszyło na podbój rynków pracy w Andaluzji. Miesięczne zagraniczne staże zrealizowane zostały w ramach projektu „Z Cezakiem poznaję europejski rynek pracy” i sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.


Wyjazd poprzedzony był zajęciami kulturalno-pedagogicznymi oraz lektoratem języka hiszpańskiego. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować młodzież do odbywania praktyk u zagranicznych pracodawców.


Nasza tegoroczna hiszpańska przygoda rozpoczęła się 23.04.2022 r., a miejscem przeznaczenia była urocza Marbella, położona bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym na wybrzeżu Costa del Sol. Jako pierwsza w swoją podróż wyleciała 26-osobowa grupa uczniów, kształcąca się w zawodach: technik ekonomista, technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. Marzeny Kordyl-Kołaty, p. Violetty Nawrot oraz p. Wiolety Gabary i p. Doroty Karolak. Kolejna, 19-osobowa grupa uczniów z klasy o profilu technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa przebywała w Marbelli pod opieką p. Bartosza Grzelaka, p. Lidii Zaborowskiej oraz p. Doroty Borkowskiej i p. Małgorzaty Matusiak. Pobyt uczniów naszej szkoły w Hiszpanii zakończył się z dniem 18.06.2022 r.


Zagraniczne praktyki dla wszystkich okazały się ogromnym życiowym doświadczeniem. Informacje o miejscach odbywania staży wzbudzały u młodzieży różne emocje – od ciekawości po pewne obawy, czy uda się podołać nowym wyzwaniom. I tak od pierwszych dni uczniowie naszej szkoły ruszyli do pracy w hotelach, restauracjach, punktach usług turystycznych, firmach poligraficznych czy przedsiębiorstwach, w których przydawały się umiejętności ekonomiczne. Pomocne okazały się znajomość podstaw hiszpańskiego, ale też posługiwanie się językiem angielskim, ułatwiające funkcjonowanie w miejscach pracy oraz zwykłe kontakty. Codzienne opowieści z praktyk świadczyły o tym, że nasi uczniowie coraz lepiej radzą sobie z nowymi zadaniami, z poruszaniem się po mieście, z odnajdywaniem się w odmiennym otoczeniu i wreszcie ze zdobywaniem nowych przyjaciół w miejscach pracy.


Miesięczny pobyt za granicą to nie tylko praca w ramach praktyk, ale także udział w ciekawym programie kulturowym. Popołudniami uczniowie spędzali czas na spacerach z przewodnikiem, penetrując zakątki Marbelii.  W weekendy odbywały się wycieczki, dzięki którym można było poznać okoliczne atrakcje turystyczne. Uczniowie zwiedzili m.in. Gibraltar, brytyjskie terytorium zamorskie na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Zobaczyliśmy tam m.in. Skałę Gibraltarską, na której przywitały nas magoty gibraltarskie – jedyne wolno żyjące małpy w Europie. Wyjątkowym przeżyciem było przejście Caminito del Rey – Ścieżką Króla, stanowiącą wielką atrakcję turystyczną Andaluzji. To niezwykle malowniczy pieszy szlak, ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu, którego dnem płynie rzeka . To była wielka przygoda, byliśmy „zawieszeni” gdzieś pośrodku tych skał, niemal unosząc się w powietrzu, przemierzaliśmy trasę po kładkach zbudowanych na wysokości ponad 100 m! Trasa jest spektakularna na każdym jej odcinku, a my, przemierzając ją, odczuwaliśmy radość, ekscytację, zaskoczenie pięknem przyrody, ale i lekkie napięcie – było naprawdę wysoko, ale wynagrodziły nam to widoki, które zapierały dech w piersiach! Odwiedziliśmy również Rondę – jedno z najstarszych miast Andaluzji, malowniczo położone po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Okazałe mosty rozpięte nad wąwozem, brukowane uliczki i białe domki niemal zawieszone na skałach wzbudziły nasz zachwyt. Równie urocze i zaskakujące okazało się miasto wykute w skale – Setenil. Jest to unikatowe miejsce, które urzeka bielą budynków, ale przede wszystkim doskonałym wykorzystaniem krajobrazu stworzonego przez naturę i dostosowaniem do niego budownictwa. Miasteczko zbudowano pod skałami. Tutejsze widoki nas zachwycały, ale i zatrważały, bo wiszące nad głowami urwiska skalne były jednocześnie dachami nietypowych domów. Odwiedziliśmy także miasto, w którym urodził się Pablo Picasso – Malagę, stolicę Andaluzji, przepięknie położoną pomiędzy Morzem Śródziemnym a Górami Betyckimi. Podziwialiśmy tu wspaniałe obiekty, które przypominają o czasach Maurów - Twierdzę Alcazaba, jak i o czasach katolickich – Katedrę La Maniquita, której budowa trwała ponad 200 lat.


Pobyt na zagranicznych praktykach był dla uczniów szansą na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń, na odkrycie nowych możliwości i przełamanie barier, a także okazją do poznania ludzi, ich zwyczajów, kultury, a przede wszystkim warunków pracy i życia w innym kraju. Uczniowie nauczyli się samodzielności i przedsiębiorczości, mieli też możliwość doskonalenia znajomości języka. Jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy zagranicznych staży podnieśli swoje zawodowe kompetencje i zyskali umiejętności, które z pewnością przydadzą się na rynku pracy.