Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie,
czyli uczniowie klasy IV technikum organizacji turystyki w roli przewodników po Zgierzu!

 

 

 

 

Wszyscy doskonale znamy powiedzenie: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Rzeczywiście, często tak bywa, że szukamy atrakcyjnych do zobaczenia miejsc z dala od naszej miejscowości. Tym razem było inaczej; 21 września uczniowie klasy IV technikum organizacji turystyki wyruszyli na zajęcia terenowe z przewodnictwa po swoim mieście – Zgierzu. Młodzież, wcielając się w wyznaczone role, miała za zadanie ciekawie opowiedzieć o zwiedzanych obiektach i miejscach rodzinnego miasta.
Spacer rozpoczęliśmy przed budynkiem szkoły, bo jakże nie wspomnieć historii związanej z naszym patronem – Jakubem Stefanem Cezakiem? To on w roku 1919 zorganizował Państwową Szkołę Kupiecką, wtedy jeszcze przy ulicy Łęczyckiej 5, i został jej pierwszym dyrektorem. Naszym następnym punktem był plac Kilińskiego, gdzie w XIX wieku powstała osada fabryczna. Następnie zwiedziliśmy Miasto Tkaczy, zrewitalizowaną drewnianą część Zgierza, obejrzeliśmy wyjątkowy Dom pod Lwami, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta, i udaliśmy się na plac Stu Straconych, który jest tragiczną pamiątką po największej egzekucji, dokonanej przez Niemców. Później usłyszeliśmy historię Parku Miejskiego z jego największą atrakcją – stawem Cylkego i przeszliśmy do jednego z najcenniejszych zgierskich zabytków – Łaźni Miejskiej. Wybudowany w ciągu dwóch lat obiekt został oddany do użytku w roku 1929 i był wówczas drugą w Polsce krytą pływalnią. Po długiej wędrówce dotarliśmy do najstarszej części miasta, gdzie przy wyłożonej kamiennym brukiem ulicy Wróbla zachowany jest jedyny dom z XVIII stulecia. Dotarliśmy też pod neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a ostatnim punktem wycieczki było przejście na Stary Rynek, dzisiejszy plac Jana Pawła II. Nasz pięciokilometrowy spacer zakończyliśmy pod pomnikiem „Jeża ze Zgierza” – promocyjnego symbolu miasta, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poszerzenia wiadomości na temat dziedzictwa kulturowego swojego miasta. Kilkoro uczniów po raz pierwszy odwiedziło niektóre zakątki Zgierza. Wcielenie się w rolę przewodników było dla wszystkich dużym wyzwaniem, a także okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i praktycznego zapoznania się ze specyfiką pracy w tym zawodzie. Bogatsi o nowe doświadczenia, przyszli pracownicy branży turystycznej już teraz wiedzą, że kiedyś będą umieli w atrakcyjny sposób wskazać ciekawe miejsca i obiekty, stanowiące o historii Zgierza.


Opiekun: Violetta Nawrot