Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

„Dotykam – wygrywam!”

 

 

 

 

Właśnie rozpoczęliśmy październikowy cykl działań profilaktycznych, zainicjowany uczestnictwem w XII Meetingu na rzecz walki z rakiem piersi i rakiem szyjki macicy. 3 października chętne dziewczęta z naszej szkoły wzięły udział w wykładach i warsztatach, poświęconych zagadnieniom:

  1. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka piersi w XXI wieku – prof. dr hab. n. med. Marek Zadrożny – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi IZMP w Łodzi;
  2. Rak szyjki macicy a profilaktyka nowotworów. Jak być zdrową? – dr n. med. Wojciech Ordon.

Po wykładach odbyły się ćwiczenia praktyczne na fantomach piersi. Dziewczęta uczyły się przeprowadzać samobadanie. Każda uczestniczka zajęć mogła spróbować wyszukać guzki i nieprawidłowości w prezentowanych fantomach.
Spotkanie zakończyła rozmowa z Katarzyną Grabowską – aktorką i ambasadorką meetingu, oraz z kobietami, które pokonały chorobę nowotworową. Rozmowę i całe spotkanie prowadziła red. Magdalena Libiszewska-Lisiecka, absolwentka naszej szkoły, a  zorganizowały Fundacja Carpe diem i Urząd Miasta Łodzi.
Wszystkie dziewczęta otrzymały płyty instruktażowe: Aby żyć pełną piersiąjak przeprowadzać samobadanie piersi? – porad udziela prof. dr hab. n. med. Marek Zadrożny.
Wierzymy, że wiedzy zdobytej podczas tego spotkania maturzystki nie zachowają tylko dla siebie, ale będą szerzyć profilaktykę i edukować kobiety w swojej rodzinie, środowisku, klasie.
Niebawem kolejna akcja profilaktyczna, czekajcie na ogłoszenie!