Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Toruńskie pierniki i inne atrakcje

 

 

 

 

7 października klasa II TFR wraz z paniami Małgorzatą Matusiak i Dorotą Borkowską udała się na wycieczkę do Torunia. Do miasta Kopernika dotarliśmy pociągiem, bezpośrednio ze Zgierza. Dla niektórych uczniów była to pierwsza dłuższa podróż pociągiem, jak się okazało – całkiem przyjemna.
Toruń przywitał nas przepiękną, słoneczną pogodą. Głównym punktem programu była gra miejska, przygotowana przez Agencję Przewodników po Toruniu. Uczniowie, podzieleni na grupy, rozwiązywali różne zadania, poznając w ten niestandardowy sposób miasto, jego historię, ciekawe miejsca, znane postacie i różne anegdoty. W ruch poszły i głowy, i nogi! Po przeszło dwugodzinnym wyzwaniu nastąpiło rozstrzygnięcie wyników. Tak naprawdę wygrali wszyscy – wzbogacając swoją wiedzę, integrując się i świetnie się przy tym bawiąc. Nagrodą były też  oczywiście toruńskie pierniki!
Drugim punktem wycieczki była, ze względu na profil klasy i artystyczne zainteresowania uczniów, wizyta w Galerii Sztuki Wozownia, na toruńskiej Starówce. Obejrzeliśmy tam plakaty dwóch wybitnych fińskich artystów: Pekko Loiri i Kari Pippo. Charakterystyczne cechy ich twórczości to: prostota, minimalizm oraz żywe kolory.
W czasie pobytu w Toruniu nie zabrakło też przestrzeni na wspólne spacery urokliwymi uliczkami i podziwianie gotyckiej architektury, piernikowe zakupy, zdjęcia i zadumę przy zachodzącym nad Wisłą słońcu. W drodze powrotnej mogliśmy jeszcze zatrzymać się na chwilę, by już z drugiego brzegu podziwiać pięknie oświetloną panoramę miasta.
Późnym wieczorem, nieco zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do domu.