Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Lekcja historii i kultury, czyli jesienny spacer po Warszawie

 

 

 

 

Złota polska jesień to piękny okres, w którym na nowo można odkrywać te bardziej i te mniej znane zakątki Polski. Dlatego też 27 października uczniowie z klas II T i IV TE, pod opieką p. Violetty Nawrot, p. Marzeny Kordyl-Kołaty oraz p. Albiny Pawlak-Przybyłowicz, wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Dla większości z nas była to kolejna wizyta w stolicy Polski, ale w naszej grupie znaleźli się i tacy, którzy przyjechali zwiedzić to największe miasto kraju po raz pierwszy.


Warszawa jest miastem z bogatą historią. Przed wojną często nazywano ją Paryżem Północy, co świadczyło o jej wyjątkowym uroku. Miasto zostało prawie doszczętnie zburzone podczas II wojny światowej. Po latach, na podstawie badań historycznych i konserwatorskich, z ogromną pieczołowitością odbudowano zabytkową zabudowę miejską, którą mogliśmy podziwiać.


Warszawską przygodę rozpoczęliśmy od placu Krasińskich, gdzie zatrzymaliśmy się przy pomniku, poświęconym Kobietom Powstania Warszawskiego. Byliśmy na placu Zamkowym, z którego ulicą Piwną – najdłuższą ulicą Starego Miasta – przeszliśmy do rynku, po drodze słuchając oczywiście opowieści naszego przewodnika. Podziwialiśmy piękne mieszczańskie kamieniczki i najwęższy dom w mieście – efekt sprytu właściciela, chcącego ograniczyć wysokość podatku gruntowego, płaconego dawniej w zależności od szerokości fasady kamienicy. Zatrzymaliśmy się też przy placu, na którym znajduje się spiżowy, pięknie dekorowany dzwon z XVII wieku, słynący z cudownych właściwości. Legenda mówi, że wystarczy go trzykrotnie obejść, a przyniesie to szczęście, a więc i my radośnie go obiegliśmy – a nuż uda się spełnić marzenia… Spacerowaliśmy też wzdłuż murów obronnych Warszawy, aż do charakterystycznego obiektu dawnych fortyfikacji, czyli Barbakanu, którym przeszliśmy ze Starego na Nowe Miasto. W kamienicy przy ulicy Freta urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Zatrzymaliśmy się tu na chwilę, by usłyszeć krótką historię tej wyjątkowej kobiety, pierwszej osoby dwukrotnie wyróżnionej Nagrodą Nobla i pierwszej kobiety – laureatki Nobla w dziedzinie chemii. Na Rynu Starego Miasta, tuż przy pomniku warszawskiej Syrenki, mieliśmy okazję usłyszeć pana Jana, śpiewającego kataryniarza, który wygrywał na katarynce przedwojenne warszawskie melodie. Na koniec przeszliśmy na plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza obserwowaliśmy zmianę warty.


Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, do którego dojechaliśmy metrem, co również było atrakcją, gdyż większość z nas nie miała wcześniej okazji podróżować tym jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. W „Koperniku” obserwowaliśmy, eksperymentowaliśmy i pobudzaliśmy swoją ciekawość. To prawdziwy raj dla miłośników nauki.


To tylko wybrane punkty programu naszej wycieczki. Pogoda nam dopisała, podziwialiśmy Warszawę w pięknych jesiennych barwach. Kilkukilometrowy spacer z przewodnikiem, który zasypywał nas mało znanymi anegdotami o mieście, pozwolił nam bliżej poznać historię stolicy. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do domów. Z niecierpliwością czekamy na następną wyprawę!