Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Z wizytą w Instytucie Goethego

 

 

 

 

7 marca dziewiętnaścioro uczniów z naszej szkoły wybrało się wraz z opiekunkami: panią Małgorzatą Matusiak i panią Dorotą Borkowską do Instytutu Goethego w Warszawie. Podróż pociągiem minęła nam bardzo szybko. Wycieczkę zaczęliśmy od podziwiania panoramy miasta z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Jak na stolicę przystało, byli i znani ludzie. W drodze na Chmielną, gdzie mieści się instytut, spotkaliśmy Prezydenta Miasta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Spotkanie w Instytucie Goethego rozpoczęło się od rozmowy na temat kierunków szkolenia naszych uczniów. Mogliśmy dowiedzieć się też, jak wygląda kształcenie zawodowe w Niemczech. Następnie uczestnicy odpowiadali na różne pytania, dotyczące Instytutów Goethego na świecie i w naszym kraju. Poznaliśmy ciekawe fakty historyczne oraz główne cele działalności instytutu, przedstawiono nam ofertę kursów i możliwość korzystania z biblioteki online. Większość rozmowy i prezentacji odbywała się w języku niemieckim, co było dobrym ćwiczeniem językowym i sprawdzianem umiejętności.
Także w drugiej części język niemiecki był niezbędny, by rozwiązać różne zadania, związane ze zbiorami biblioteki i jej działami. Uczniowie, podzieleni na dwu- i trzyosobowe grupki, zaopatrzeni w tablety, rozpoczęli rywalizację – liczyły się czas i ilość poprawnych odpowiedzi. Najlepsi otrzymali nagrody!
Na koniec naszej wizyty dowiedzieliśmy się o ciekawej ofercie Instytutu Goethego, wpisującej się w ramy zrównoważonego rozwoju. Okazało się, że można tu wypożyczyć nie tylko książki, ale także różnego rodzaju sprzęty, których używa się rzadko, więc nie ma potrzeby posiadania ich na stałe. Oferta cieszy się dużą popularnością.
Następnie ruszyliśmy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na warszawską Starówkę, by korzystając z pięknej słonecznej pogody, podziwiać zabytki stolicy i pospacerować urokliwymi uliczkami.
Być może niektórzy z uczestników tego wyjazdu skorzystają w przyszłości z oferty Instytutu Goethego, by doskonalić znajomość języka niemieckiego i poszerzać swoją wiedzę na temat kultury niemieckiej. Dla wszystkich była to na pewno ciekawa i żywa lekcja, której nie doświadczylibyśmy w szkole.Małgorzata Matusiak, Dorota Borkowska