Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

Czas ekonomicznych podsumowań.
Oliwia Kałuża laureatką Konkursu
„Młodzi w biznesie”

 

 

 

 

W tym roku szkolnym uczniowie klas ekonomicznych brali udział w wielu przedsięwzięciach, przygotowujących ich do sprawnego funkcjonowania na rynku pracy oraz do podejmowania w przyszłości racjonalnych decyzji. Najlepsi mogli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, uczestnicząc w konkursach i olimpiadzie.


W zawodach okręgowych XXXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, której hasło przewodnie brzmiało: Kapitał społeczny w procesie gospodarowania, wystartowali  uczniowie: Oliwia Kałuża z kl. IV TET oraz Marcin Woźniak z klasy III TEC. Formuła olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia. Dla Marcina była to wielka przygoda i możliwość sprawdzenia się w rywalizacji z najlepszymi z województwa łódzkiego. W tym roku jeszcze nie udało się zakwalifikować do finału, ale prognozy na przyszłość są obiecujące. Natomiast Oliwia Kałuża finalistką olimpiady została już dwukrotnie. Warto przypomnieć, że finaliści i laureaci mają wolny wstęp na wybrane uczelnie oraz są zwolnieni z pisemnej części egzaminu zawodowego.Oliwia z tego zwolnienia już skorzystała, zdając egzamin zawodowy z pierwszej kwalifikacji – i uzyskując tym samym maksymalną liczbę punktów. Przy podejściu do egzaminu zawodowego z drugiej kwalifikacji ten przywilej nadal obowiązuje.


Z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego i Zgierskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców zorganizowany został  konkurs „Młodzi w Biznesie – mój pierwszy biznes w Zgierzu". Do konkursu zgłosiła się Oliwia Kałuża, tworząc biznesplan  Biura Rachunkowego Finance Keepers – Stróże Finansów.


A oto krótki rys biznesplanu: Biuro Rachunkowe Finance Keepers sp. z o.o. to przedsiębiorstwo dwóch wspólników z właściwymi kompetencjami, którego horyzont tworzenia obejmuje lata 2025-2029. Siedziba będzie znajdowała się w centrum Zgierza.  Zastosujemy  nowoczesną  technologię do efektywniejszego gospodarowania czasem klientów i pracowników.  W trosce o rozwój gospodarczy kraju usługi rachunkowe będą świadczone zarówno podmiotom krajowym, jak i zagranicznym, co oznacza, że język angielski będzie u nas mile widziany. Profesjonalne i rzetelne usługi będą możliwe dzięki kompetentnej kadrze pracowniczej. Jako właściciele pragniemy utrzymać miłą atmosferę w miejscu pracy, zadbać o zdrowie psychiczne pracowników oraz kształtować pozytywne relacje z klientami. Aplikacja online będzie podstawą komunikacji w biurze i miejscem przechowywania wszelkich danych. Na jej stworzenie przedsiębiorstwu niezbędna będzie dotacja z funduszy Unii Europejskiej. Kampania reklamowa będzie prowadzona w Internecie, ale nie zabraknie również tradycyjnej formy reklamy (ulotki, plakaty).


Uczestnicy konkursu, którzy zakwalifikowali się do II etapu, zostali zaproszeni do przedstawienia swojego biznesplanu przed jury w terminie do 20 marca 2024 r.


Podczas uroczystej Gali Przedsiębiorców, która odbyła się 3.04.2023 r., wręczono nagrody laureatom konkursu. Wśród nich znalazła się Oliwia Kałuża, która otrzymała cenne nagrody, motywujące ją do dalszego rozwoju zawodowego. Galę uświetnił występ Roberta Janowskiego.


Serdecznie gratuluję uczennicy, która prezentując biznesplan, wykazała się wielką odpowiedzialnością, determinacją  i hartem ducha w pokonywaniu życiowych problemów.


Zespoły z klas ekonomicznych od listopada do marca uczestniczyły w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Młodzi inwestorzy przeżyli niezwykłą przygodę z instrumentami finansowymi, dysponując  rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy, którą przeznaczali na inwestycje w akcje, ETF-y i kontrakty terminowe. Jednakże inwestowanie jest obciążone ryzykiem i wygrywa ten zespół, który osiągnie najwyższą wartość portfela inwestycyjnego. Uczniowie klas: III TE i IV TE odważnie  stawiali czoła temu wyzwaniu.  


Najlepszymi okazały się zespoły:

 

  • Chomik w składzie: Alicja Frydrysiak, Gabriela Lubelaka i Oliwia Zjawiona – kl. III TE
  • Axis: Kacper Jęczkowski, Marcin Woźniak, Przemysław Smela – III TE
  • Trapstar BBY: Kacper Kantyka, Adam Lubowiński, Milena Kaźmierczak – IV TE
  • All In: Michał Majchrzak, Bartosz Olczyk, Jakub Szczepaniak – III TE

 

Analizowanie sytuacji na rynku i podejmowanie wspólnych decyzji  to kluczowe umiejętności  nie tylko w tej grze, ale również w życiu osobistym i zawodowym.


Czy nie warto zostać technikiem ekonomistą?Ewa Urbańska-Sobczak