Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

W poszukiwaniu Everestów – Wielka Lekcja Geografii

 

 

 

 

17 listopada odbyła się Wielka Lekcja Geografii, zorganizowana przez Łódzki Klub Trekkingowy i Wydział Nauk Geograficznych UŁ. Uczestniczyło w niej ponad 400 uczniów kilkudziesięciu szkół z całej Polski. W zajęciach wzięli udział także uczniowie „Cezaka” – tegoroczni maturzyści zdający geografię i kilkoro innych chętnych. Tego dnia mogli oni poczuć się jak studenci, gdyż typowe lekcje zamieniono na wykłady w auli słynnego „Paragrafu” Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Tematem przewodnim tegorocznej XV edycji były góry, których wielkim miłośnikiem był pomysłodawca Wielkiej Lekcji Geografii, zmarły niedawno Zbyszek Łuczak – wybitny łodzianin, twórca i dyrektor Explorers Festival.
Celem Wielkiej Lekcji Geografii było zaprezentowanie unikalnej przyrody, widzianej z górskich szlaków na różnych kontynentach. Wypełnione terminologią i faktami wykłady współgrały z prezentacjami, które ukazywały wyjątkowe piękno gór i niecodzienne przeżycia prelegentów. Prowadzącymi byli wybitni geografowie, podróżnicy i wykładowcy  Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczestnicząc w prelekcjach, uczniowie eksplorowali świat z foteli audytorium, a zajęcia w innej scenerii niż sala lekcyjna były doskonałą odskocznią od szkolnej codzienności oraz okazją do spojrzenia na zagadnienia geograficzne z nowej perspektywy.Violetta Nawrot