Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka 95-100 Zgierz, ul. Długa 89/91 tel. (42) 715-07-44, fax (42) 715-07-34 e-mail: ekonomik@miasto.zgierz.pl

 

„Aktualności z walczącej stolicy – Warszawa 44”.

 

 

 



 

Od dnia 02 września 2014r., jedna z witryn ekspozycyjnych sali historycznej (s. 64) jest poświęcona tematyce Powstania Warszawskiego 1944r. Ekspozycja jest zatytułowana   „Aktualności z walczącej stolicy – Warszawa `44”.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni (od godz. 17.00 dnia 1 VIII 1944r. do dnia 2 X 1944r.). Jego przebieg zapisał się heroizmem i patriotyzmem powstańców, uniesieniami radości i dramatami ludności cywilnej, zniszczeniem miasta w skali jakiej nie zaznała historia najnowsza i tysiącami wspomnień uczestników tamtych dni.

Ekspozycja (jakkolwiek – niestety – niewielka pod względem powierzchni) ma na celu przybliżenie uczniom Zespołu Szkół Nr 1, nauczycielom i pracownikom tej pięknej i tragicznej zarazem karty historii Polski Walczącej.

Powstanie Warszawskie było wydarzeniem, które po dziś dzień w pewnych kręgach (nawet wśród historyków) wzbudza kontrowersje, co do jego sensu i oceny skutków.

Czuwając nad zorganizowaniem i uaktualnianiem ekspozycji, chcę ze swojej strony przypomnieć o trzech ważnych skutkach pozytywnych powstania. Wątpiącym w sens powstańczej akcji nigdy nie wolno o nich zapominać:

  • przez krótką chwilę, uciemiężona okupacją stolica Polski była prawdziwie wolna (cieszyła się swobodą w skali, jakiej nigdy nie zapewnili w Polsce po wojnie komuniści).
  • dzięki bohaterstwu młodych ludzi, Polska nie została włączona po II wojnie światowej do ZSRR jako jego kolejna republika.
  • marsz „czerwonej zarazy” w kierunku granic zachodniej Europy, został wstrzymany na kilka miesięcy – co dało aliantom zachodnim cenny czas w na wyzwolenie Francji i późniejszy „wyścig do zachodnich Niemiec i Berlina” (władze radzieckie nie chcąc udzielić pomocy powstańcom nie popierającym ich pretensji do rządzenia w Polsce, wstrzymały ofensywę na linii Wisły – czekając aż Powstanie Warszawskie się „wykrwawi”).

 

Zapraszam do oglądania ekspozycji. Będzie ona aktualizowana do dnia 02 października 2014r., m.in. tzw. „kartką kalendarza z Powstania Warszawskiego”. Pamiętajmy o Warszawskich Powstańcach w roku 2014, ponieważ oni (choć trudno to zrozumieć) pamiętali o Nas latem 1944r.


Szkolny koordynator projektu:

mgr Marcin Gruszczyński

.